Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt i Turcja obniżyły rangę swych przedstawicieli dyplomatycznych

0
Podziel się:

Władze w Kairze uznały ambasadora Turcji za persona non grata i poprosiły go o opuszczenie kraju.

Egipt i Turcja obniżyły rangę swych przedstawicieli dyplomatycznych
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Egipt i Turcja obniżyły w sobotę rangę swych przedstawicieli dyplomatycznych w obu krajach do charge d'affaires, co sygnalizuje dalszy wzrost napięcia między nimi w następstwie obalenia przez wojsko egipskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Władze w Kairze uznały ambasadora Turcji za persona non grata i poprosiły go o opuszczenie kraju - podało w sobotę egipskie MSZ, informując jednocześnie, że stosunki dyplomatyczne między obu krajami ulegają redukcji do szczebla charge d'affaires.

Szybko na to reagując, Turcja również uznała egipskiego ambasadora za persona non grata i obniżyła rangę wzajemnych stosunków dyplomatycznych do identycznego jak Egipt poziomu. Ambasador Egiptu był nieobecny w Turcji już od sierpnia, kiedy wyjechał stamtąd w związku z narastającym międzypaństwowym sporem na tle pozbawienia Mursiego władzy.

Uzasadniając wydalenie ambasadora, egipskie władze oskarżyły Turcję o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Egiptu. _ To (tureckie) kierownictwo trwa przy swym nie dającym się przyjąć i nieusprawiedliwionym stanowisku, próbując obrócić wspólnotę międzynarodową przeciwko egipskim interesom i wydając oświadczenia, które można określić tylko jako obrazę dla woli ludu (egipskiego) _ - głosi komunikat MSZ.

Natomiast według MSZ Turcji za pogorszenie się wzajemnych stosunków odpowiedzialny jest obecny tymczasowy rząd Egiptu, _ który doszedł do władzy w nadzwyczajnych okolicznościach _.

_ Głęboko zakorzenione stosunki i więzi braterstwa między narodami Turcji i Egiptu utrzymają się. Mamy nadzieję, że stabilność i demokracja w Egipcie zostaną przywrócone tak szybko jak to możliwe i że stosunki między obu krajami znormalizują się _ - dodaje opublikowany w Ankarze komunikat.

Również prezydent Turcji Abdullah Gul wyraził wobec dziennikarzy nadzieję, że normalne stosunki dwustronne _ zostaną wkrótce przywrócone _.

Od czasu obalenia w lutym 2011 roku przez społeczną rewoltę poprzednika Mursiego, autokratycznego wieloletniego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, Turcja aktywnie starała się zacieśnić współpracę z nowym kierownictwem tego państwa. Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która jest ugrupowaniem o korzeniach islamistycznych, okazywała silne poparcie dla Mursiego, będącego jedną z czołowych postaci egipskiego Bractwa Muzułmańskiego.

Ankara widziała w nim wzorcowy dla świata arabskiego przykład demokratycznie wybranego islamistycznego przywódcy. Gdy na początku lipca przy znacznym poparciu społecznym wojsko odsunęło go od władzy, Turcja zdecydowanie to potępiła, krytykując jednocześnie Zachód za domniemaną obojętność wobec zamachu stanu w Egipcie.

Ambasadorowie obu państw zostali z nich odwołani w sierpniu, gdy Ankara zadeklarowała swe negatywne stanowisko wobec obalenia Mursiego i krwawego tłumienia demonstracji jego zwolenników. W kilka tygodni później ambasador Turcji powrócił do Kairu, ale strona egipska uchyliła się przed wzajemnością w tym względzie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)