Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Izba wyższa parlamentu zatwierdziła ordynację wyborczą

0
Podziel się:

Egipska Szura (izba wyższa parlamentu) przyjęła w czwartek nową
ordynację wyborczą wraz z poprawkami wniesionymi przez Trybunał Konstytucyjny, co otwiera drogę do
wyznaczenia przez prezydenta Mohammeda Mursiego daty wyborów do izby niższej.

Egipska Szura (izba wyższa parlamentu) przyjęła w czwartek nową ordynację wyborczą wraz z poprawkami wniesionymi przez Trybunał Konstytucyjny, co otwiera drogę do wyznaczenia przez prezydenta Mohammeda Mursiego daty wyborów do izby niższej.

Oczekuje się, że Mursi podpisze ordynację około 25 lutego i wyznaczy termin wyborów na około dwa miesiące później. Izbę niższą rozwiązano w ubiegłym roku na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zastosowana do jej wybrania poprzednia ordynacja była niezgodna z ustawą zasadniczą.

Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów głosowania odbędą się zapewne w różnych regionach niejednocześnie.

Zadaniem parlamentu w uzupełnionym składzie będzie między innymi uchwalenie surowych przedsięwzięć oszczędnościowych, od których Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależnia udzielenie Egiptowi kredytu w wysokości 4,8 mld dolarów na zwalczanie kryzysu.

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny zażądał wprowadzenia zmian do pięciu artykułów uchwalonej przez Szurę nowej ordynacji. Izba wyższa uznała to orzeczenie i zatwierdziła poprawki bez głosowania.

"Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest wiążąca i nie mamy prawa głosować nad nią. Musi zostać zrealizowana" - powiedział przewodniczący Szury Ahmed Fahmy.

Nowa ordynacja zakazuje wybranym już członkom parlamentu przechodzenia do innych partii. Za czasów obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka deputowani niezależni byli często skłaniani do przyłączenia się do rządzącej Narodowej Partii Demokratycznej (NPD).

Ordynacja przewiduje również, że jedna trzecia miejsc w izbie niższej będzie zarezerwowana dla kandydatów niezależnych. Zakazuje ponadto byłym członkom nieistniejącej już dziś NPD uczestniczenia w życiu politycznym przez co najmniej 10 lat.

Na mocy nowej konstytucji Egiptu, zatwierdzonej w grudniu ubiegłego roku przez referendum, izba wyższa parlamentu (Szura) dysponuje pełnią władzy ustawodawczej do czasu wyłonienia w wyborach nowej izby niższej. (PAP)

dmi/ mc/

13257004 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)