Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Kolejna dymisja w rządzie

0
Podziel się:

Islamistyczny minister w egipskim rządzie ogłosił w czwartek swoją
dymisję. To już druga rezygnacja w tym tygodniu, o której poinformowano w czasie, gdy prezydent
Mohammed Mursi próbuje wzmocnić swój autorytet i zdobyć poparcie dla środków oszczędnościowych.

Islamistyczny minister w egipskim rządzie ogłosił w czwartek swoją dymisję. To już druga rezygnacja w tym tygodniu, o której poinformowano w czasie, gdy prezydent Mohammed Mursi próbuje wzmocnić swój autorytet i zdobyć poparcie dla środków oszczędnościowych.

Minister stanu ds. parlamentu Mohamed Mahsub Abd el-Megid Darwisz ogłosił, że odchodzi z rządu, gdyż nie zgadza się z powolnym tempem reform. "Doszedłem do wniosku, że wiele działań rządu jest niezgodnych z moimi osobistymi przekonaniami i nie reprezentuje aspiracji naszego narodu" - napisał minister w liście, w którym wyjaśniał powody swojej decyzji. Agencja Reutera podkreśla, że jego dymisja mogła poprzedzać planowane na przyszły tydzień przez Mursiego zmiany w rządzie. Według źródeł rządowych wymienionych może zostać nawet ośmiu szefów resortów.

Minister stanu ds. parlamentu popierał prezydenta podczas sporu z nieislamistyczną i liberalną opozycją, dotyczącego nowej konstytucji. Weszła ona w życie w tym tygodniu w następstwie referendum.

We wtorek dymisję złożył minister łączności i technologii informacyjnych Hani Mohammed Mahmud Abd el-Megid. Wyjaśniał, że nie może przystosować się do rządowej "kultury pracy".

Ponadto w czwartek anglikanka Nadia Henry zrezygnowała z zasiadania w izbie wyższej parlamentu, Szurze. W liście cytowanym przez państwowe media napisała, że w izbie wyższej jest za mało przedstawicieli grup liberalnych i innych mniejszości.

Dzień wcześniej Szura zebrała się na pierwszym po przyjęciu konstytucji posiedzeniu, na którym zaprzysiężonych zostało 90 nowych członków wyznaczonych przez Mursiego. Byli wśród nich chrześcijanie, liberałowie i kobiety, a także przedstawiciele Bractwa Muzułmańskiego oraz radykalnych islamistów. Nowa konstytucja przyznaje izbie wyższej pełnię władzy ustawodawczej, aż do czasu wyłonienia nowej izby niższej w wyniku wyborów.

Kryzys gospodarczy i walka o nową konstytucję uwidoczniły głębokie podziały między Mursim a jego przeciwnikami oraz opóźniły powrót do stabilizacji prawie dwa lata po rewolucji, która odsunęła od władzy prezydenta Hosniego Mubaraka - pisze Reuters.

W środowym przemówieniu Mursi, gratulując Egipcjanom przyjęcia nowej konstytucji, zapewnił, że uczyni wszystko, by poprawić sytuację gospodarczą kraju.

Egipt od prawie dwóch lat zmaga się z trudnościami ekonomicznymi - gwałtownie spadły wpływy z turystyki i zagraniczne inwestycje. Z kolei kryzys polityczny spowodował opóźnienie bardzo oczekiwanej decyzji o pożyczce z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 4,8 miliarda dolarów. Pożyczka, początkowo planowana na grudzień, zapewne zostanie odłożona przynajmniej do wyborów parlamentarnych w marcu - twierdzą eksperci. (PAP)

jhp/ mc/

12902855 12903549 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)