Notowania

wybory w egipcie
25.11.2011 14:13

Egipt ma nowego premiera. Uspokoi protest?

Kamal Ganzuri, były szef egipskiego rządu, został nominowany na nowego premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kamal Ganzuri, były szef egipskiego rządu, został nominowany przez rządzącą Najwyższą Radę Wojskową na nowego premier. Ma utworzyć rząd ocalenia narodowego - podała egipska telewizja państwowa.

78-letni Ganzuri był premierem w latach 1996-1999 za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, obalonego w lutym przez rewoltę ludową. Ganzuri zajmie miejsce Essama Szarafa, który ustąpił w ubiegłym tygodniu z powodu poważnego kryzysu, jaki zapanował w Egipcie.

Szaraf podał się do dymisji wraz ze swym rządem w następstwie zamieszek w Kairze i innych egipskich miastach. W całym kraju w zamieszkach zginęło 41 osób, a co najmniej 1700 zostało rannych.

Ganzuri, o którego nominacji media prywatne poinformowały już w czwartek, potwierdził agencji Reutera w piątek swą nominację, odmawiając odpowiedzi na pytanie, kto może znaleźć się w jego rządzie.

Sformowanie rządu ocalenia narodowego to jedno z żądań demonstrantów domagających się zakończenia rządów wojskowych w Egipcie. Piątek jest ósmym dniem ich protestu.

Od tygodnia manifestanci okupują plac Tahrir w Kairze, dając wyraz niezadowoleniu z tego, że NRW nie podała dotąd ścisłego terminarza wprowadzenia demokratycznych rządów cywilnych.

Podczas dzisiejszyh modłów imam z meczetu na placu Tahrir wezwał do natychmiastowego przekazania władzy przez wojsko rządowi ocalenia narodowego.

W Egipcie w poniedziałek mają się rozpocząć pierwsze od obalenia Mubaraka wybory parlamentarne.

Czytaj więcej o sytuacji w Egipcie

Tagi: wybory w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz