Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Opozycja krytykuje Mursiego za rozszerzanie władzy

0
Podziel się:

Egipska opozycja wezwała do organizowania w piątek w całym kraju wieców
przeciwko - jej zdaniem - samowolnemu rozszerzaniu władzy przez prezydenta Mohammeda Mursiego. Jego
decyzje to krok w kierunku dyktatury - ostrzegają egipscy liberałowie i lewica.

Egipska opozycja wezwała do organizowania w piątek w całym kraju wieców przeciwko - jej zdaniem - samowolnemu rozszerzaniu władzy przez prezydenta Mohammeda Mursiego. Jego decyzje to krok w kierunku dyktatury - ostrzegają egipscy liberałowie i lewica.

Mursi wydał w czwartek kilka dekretów, które, jak oceniają zagraniczne agencje, znacznie rozszerzają jego prerogatywy. Jeden z dekretów nakazuje powtórne procesy wysokich urzędników ery Mubaraka, inny wzmacnia ochronę członków Zgromadzenie pracujących nad nową konstytucją.

Jak pisze agencja dpa, siły lewicowe i liberalne są oburzone ostatnimi decyzjami głowy państwa. W Kairze doszło w czwartek wieczorem, krótko po ogłoszeniu zmian w prawie, do demonstracji przeciwników i zwolenników Mursiego.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Mohamed ElBaradei powiedział, że egipska rewolucja została zduszona. Jego zdaniem Mursi ogłosił sam siebie "władcą z rozkazu Boga". "Nie chcemy nowego dyktatora" - powiedziała publicystka Mona al-Tahawi.

Dekret zakładający powtórzenie procesów oznacza, że były prezydent Hosni Mubarak również może być powtórnie sądzony. Mubarak został skazany w czerwcu na karę dożywotniego więzienia za współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów w trakcie krwawego tłumienia ubiegłorocznych protestów, które go obaliły.

Mursi zdymisjonował też w czwartek prokuratora generalnego Abdela Magida Mahmuda, aby, jak podaje Reuters, ułagodzić uczestników protestów, domagających się powtórnego dochodzenia w sprawie urzędników, którzy tłumili powstanie przeciwko Mubarakowi. Nowym prokuratorem generalnym na cztery lata został desygnowany na to stanowisko przez prezydenta Talat Abdullah.

Kolejny dekret prezydenta Egiptu uniemożliwia rozwiązanie Zgromadzenia zajmującego się opracowaniem nowej konstytucji kraju i daje mu więcej czasu na zakończenie prac. Nowa konstytucja to fundamentalny element przechodzenia Egiptu do demokracji, lecz jej tworzenie jest niewolne od sporów, głównie między islamistami a ich krytykami reprezentującymi świeckie postawy.

Obie izby parlamentu są zdominowane przez islamistycznych sojuszników Mursiego. (Parlament został rozwiązany 16 czerwca 2012 r. na mocy decyzji Najwyższego Trybunału Konstytucyjnego uznającego za nieważne mandaty 1/3 deputowanych. Prezydent Mursi anulował tę decyzję, z kolei 10 lipca 2012r. Trybunał uznał dekret prezydenta o ponownym zwołaniu parlamentu za niezgodny z konstytucją).

Prezydent wydał swe dekrety w dzień po zakończeniu mediacji między Izraelem a rządzącym w Strefie Gazy palestyńskim Hamasem, co doprowadziło do zawarcia zawieszenie broni w ich konflikcie.(PAP)

lep/

12689493 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)