Notowania

egipt
03.01.2011 00:59

Egipt: Patriarcha koptyjski: Władze muszą pomóc chrześcijanom

Rząd Egiptu musi przeciwdziałać dyskryminowaniu społeczności chrześcijańskiej w tym kraju - zaapelował w poniedziałek patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Egipcie Szenuda III podczas wywiadu w telewizji państwowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd Egiptu musi przeciwdziałać dyskryminowaniu społeczności chrześcijańskiej w tym kraju - zaapelował w poniedziałek patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Egipcie Szenuda III podczas wywiadu w telewizji państwowej.

"Na państwie ciąży obowiązek (wobec chrześcijan). Musi ono zająć się problemami Koptów i starać się je rozwiązać. Jeśli istnieją prawa niesprawiedliwe wobec niektórych, państwo powinno je zmienić" - powiedział patriarcha.

Zdaniem chrześcijan w Egipcie, stanowiących ok. 10 proc. 80-milionowej ludności, są oni dyskryminowani w wielu dziedzinach życia, np. na rynku pracy czy w szkolnictwie wyższym. Na kłopoty natykają się także podczas budowy chrześcijańskich kościołów. Aby wznieść świątynię lub choćby ją przebudować, muszą oni zwracać się do lokalnych władz i czekać na zakończenie żmudnej procedury. W rezultacie często buduje się nielegalnie, co - jak zauważa AP - prowokuje islamskich radykałów do ataków.

Inna drażliwą kwestię stanowią przypadki konwersji z islamu na chrześcijaństwo. Powszechnie znane są pogłoski, jakoby kobiety chcące przejść na islam były porywane przez kościół koptyjski, a następnie zmuszane do ponownego przejścia na chrześcijaństwo. Doniesienia te niejednokrotnie wywoływały zamieszki po obu stronach konfliktu.

Do wzrostu napięcia w społeczeństwie przyczynia się też przekonanie społeczności chrześcijan, że rząd egipski nie robi nic, by przeciwdziałać rosnącej wrogości wobec nich ze strony konserwatywnych muzułmanów w tym kraju - pisze agencja AP.

Rząd Egiptu musi "zająć się tymi zarzutami, aby zmniejszyć napięcie" w społeczeństwie - podkreślił dostojnik, apelując jednocześnie do swoich wiernych o zachowanie spokoju.

W wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii śmierć poniosło w sobotę 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w Egipcie od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca. (PAP)

akl/

8002254 8002341

Tagi: egipt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz