Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Policja w stanie gotowości przed referendum konstytucyjnym

0
Podziel się

Egipską policję już teraz postawiono w stan podwyższonej gotowości w
związku z referendum konstytucyjnym, które odbędzie się w dniach 14-15 stycznia - informują w
czwartek kairskie gazety.

bEhUDezV

Egipską policję już teraz postawiono w stan podwyższonej gotowości w związku z referendum konstytucyjnym, które odbędzie się w dniach 14-15 stycznia - informują w czwartek kairskie gazety.

Bractwo Muzułmańskie, które w końcu 2013 roku zostało uznane za organizację terrorystyczną i zdelegalizowane, zapowiada bojkot referendum. Na najbliższy piątek Bractwo wezwało do kolejnych protestów, m.in. na kairskim placu Tahrir i przed pałacem prezydenckim.

Stan podwyższonej gotowości w policji ma obowiązywać do 25 stycznia, tzn. do trzeciej rocznicy wybuchu protestów, które w lutym 2012 roku doprowadziły do obalenia przez wojsko prezydenta Hosniego Mubaraka.

bEhUDezX

W lipcu 2013 roku, po kolejnej fali protestów, wojsko obaliło pierwszego wybranego demokratycznie prezydenta - Mohammeda Mursiego, który wywodził się z Bractwa Muzułmańskiego. Tymczasowym prezydentem został Adli Mansur.

Referendum konstytucyjne ma umożliwić ratyfikowanie nowej ustawy zasadniczej, która zastąpi konstytucję zawieszoną przez armię po odsunięciu Mursiego od władzy.

Projekt usuwa mające islamistyczny charakter postanowienia, których wprowadzenie do konstytucji zatwierdzono w referendum w 2012 r., gdy urząd prezydenta sprawował Mursi. Zwiększa także autonomię sił zbrojnych, których wpływ na życie polityczne Egiptu jest już obecnie przemożny.

Nowa konstytucja wprowadza zakaz działania partii zakładanych "z pobudek religijnych". Największe kontrowersje wzbudza jednak zapis dotyczący wojska; pozwala on armii na sądzenie cywilów "w przypadku bezpośredniego ataku na siły zbrojne i ich sprzęt".

bEhUDeAd

Przyjęcie projektu pozwoli na zmianę kolejności przewidywanych na ten rok wyborów powszechnych. W lipcu zadeklarowano, że najpierw odbędą się wybory parlamentarne, ale proponowana nowa ustawa zasadnicza umożliwi dokonanie najpierw elekcji prezydenta. (PAP)

az/ ro/

15404472,arch.

bEhUDeAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)