Notowania

wiadomości
01.02.2014 10:14

Egipt: Premier zapowiada zmianę na stanowisku ministra obrony

Premier egipskiego rządu tymczasowego Hazim el-Biblawi zapowiedział, że planowane zmiany w gabinecie obejmą stanowisko ministra obrony sprawowane przez marszałka Abd el-Fataha Saida es-Sisiego - poinformowały w sobotę egipskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier egipskiego rządu tymczasowego Hazim el-Biblawi zapowiedział, że planowane zmiany w gabinecie obejmą stanowisko ministra obrony sprawowane przez marszałka Abd el-Fataha Saida es-Sisiego - poinformowały w sobotę egipskie media.

Na początku tygodnia naczelne dowództwo egipskiej armii udzieliło swemu szefowi, marszałkowi Sisiemu, mandatu do kandydowania w wyborach prezydenckich. Kilka godzin wcześniej w poniedziałek Sisi został awansowany na marszałka przez tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura.

Aby móc kandydować na prezydenta, Sisi będzie musiał zrezygnować ze stanowisk, które pełni w wojsku, i odejść z armii lub przejść na emeryturę. Zgodnie z egipską konstytucją prezydent musi być cywilem. W związku z nieoficjalnymi planami ubiegania się o najwyższy urząd w państwie Sisi będzie musiał odejść z rządu i dlatego premier Biblawi zapowiada zmianę na stanowisku szefa resortu obrony.

Egipskie media podkreślają, że do zmian w rządzie nie dojdzie jednak przed planowaną na następny tydzień (wtorek, środa) wizytą premiera Biblawiego w Arabii Saudyjskiej, która jest uważana za głównego sponsora i protektora tymczasowych władz w Kairze.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Egiptu cieszy się w kraju dużą popularnością, szczególnie wśród obywateli, którzy obawiali się rządów islamistów. Jednak swoje stanowisko, objęte w sierpniu 2012 roku, Sisi zawdzięcza prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, którego obalił w ubiegłorocznym zamachu stanu. Do tego czasu obecny marszałek był uważany za zwolennika Bractwa Muzułmańskiego i islamistów.

Drogi islamistów i Sisiego rozeszły się podczas protestów wymierzonych w rządy Mursiego. Podczas masowych demonstracji m.in. ówczesny generał wysłał nad Kair śmigłowce wojskowe z flagami narodowymi. Tłumy odpowiadały wiwatami i okrzykami - "Naród razem z armią". Następnie wojsko odegrało kluczową rolę w obaleniu władz islamistów i Mursiego.

Generał Sisi urodził się w Kairze 19 listopada 1954 roku. Po ukończeniu w 1977 roku Egipskiej Akademii Wojskowej służył w piechocie. Mimo braku doświadczenia w działaniach bojowych awansował do stanowiska dowódcy wojsk zmechanizowanych. W trakcie swej kariery m.in. odpowiadał za informację i bezpieczeństwo w sekretariacie ogólnym ministerstwa obrony, był też attache wojskowym Egiptu w Arabii Saudyjskiej.

Od obalenia Mursiego, pierwszego w historii Egiptu szefa państwa wybranego w wolnych wyborach, nowe wojskowe władze stosują represje wobec swoich przeciwników, nie tylko zwolenników Bractwa Muzułmańskiego, ale też członków postępowych ruchów młodzieżowych.

Kilka dni przed styczniowym referendum w sprawie nowej konstytucji Sisi oświadczył, że zgłosi swą kandydaturę w wyborach prezydenckich pod warunkiem, że taką wolę wyrazi naród, a swego mandatu udzieli armia. W referendum, które było pierwszym miernikiem popularności nowych wojskowych władz, nową ustawę zasadniczą poparło ponad 98 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 38 proc.(PAP)

lm/ pz/

15637699 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz