Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Prezydent podpisał ustawę ograniczającą prawo do protestów

0
Podziel się:

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur podpisał w niedzielę ustawę,
która według obrońców praw człowieka znacznie ograniczy prawo obywateli do zgromadzeń i pokojowych
protestów. Zgodnie z nowymi przepisami na demonstracje potrzebna będzie zgoda policji.

bEswVNQl

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur podpisał w niedzielę ustawę, która według obrońców praw człowieka znacznie ograniczy prawo obywateli do zgromadzeń i pokojowych protestów. Zgodnie z nowymi przepisami na demonstracje potrzebna będzie zgoda policji.

O podpisaniu przez Mansura nowego prawa poinformowała egipska telewizja państwowa. Obrońcy praw człowieka apelowali wcześniej, by ustanowiony przez wojskowe władze kraju tymczasowy prezydent odrzucił te przepisy.

"Projekt ustawy ma na celu uznanie wszelkich form pokojowych zgromadzeń za niezgodne z prawem, włączając w to demonstracje i publiczne mityngi. Daje też państwu wolną rękę przy rozpędzaniu, z użyciem siły, pokojowych zgromadzeń" - oświadczyło w piątek we wspólnym komunikacie 19 egipskich organizacji obrony praw człowieka.

bEswVNQn

W ciągu blisko trzech lat od obalenia przez społeczną rewoltę autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka Egipcjanie systematycznie wychodzili na ulice, by manifestować swoje żądania - przypomina Reuters. Gdy podano informację o nowych przepisach, w Kairze i innych miastach trwały demonstracje tysięcy zwolenników obalonego przez armię prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego.

Po odsunięciu Mursiego w lipcu od władzy nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.(PAP)

awl/ pad/

15129122 15129233 arch.

bEswVNQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)