Notowania

wiadomości
06.07.2013 17:13

Egipt: Proces Mubaraka odroczony do 17 sierpnia

# Wznowienie procesu po ramadanie #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Wznowienie procesu po ramadanie #

06.07. Kair (PAP/Reuters) - Ponowny proces karny przeciwko byłemu prezydentowi Egiptu Hosniemu Mubarakowi został w sobotę odroczony do 17 sierpnia, by dać jego obrońcom więcej czasu na zapoznanie się z materiałem dowodowym.

Decyzja ta, którą podjął sędzia-przewodniczący Mahmud Kamel el-Raszidi, oznacza, iż następna rozprawa odbędzie się dopiero po zakończeniu ramadanu - muzumańskiego miesiąca rytualnego postu.

Środowe usunięcie z urzędu przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego nie wywarło widocznego wpływu na wlokący się proces 85-letniego Mubaraka, który w 2011 roku został obalony przez społeczna rewoltę, a obecnie oskarżony jest o przyczynienie się do śmierci setek demonstrantów pod koniec swej prezydentury.

Jednak cytowany przez Reutera świadek zrelacjonował, że na wieść o upadku Mursiego zwolennicy Mubaraka zareagowali śpiewami i tańcami wokół jego wykonanego z brązu popiersia, które ustawiono na drewnianym postumencie przed budynkiem sądu. Rodziny ofiar reżimu Mubaraka, które podczas wszystkich poprzednich rozpraw tłumnie się tam gromadziły, były tym razem nieobecne.

Sędzia-przewodniczący zapowiedział, że proces będzie nadal transmitowany przez państwową telewizję. Według źrodeł wojskowych generalicja niezadowolona jest z publicznego prezentowania byłej głowy państwa i zarazem byłego dowódcy sił powietrznych w okratowanej szklanej klatce na sali sądowej.

"Nie wstrzymam bezpośrednich transmisji (z rozpraw) pod żadnym pozorem. Ludzie muszą wiedzieć, jak toczy się ta sprawa" - powiedział Raszidi.

Podczas sobotniej rozprawy Mubarak siedział jak zwykle na wózku inwalidzkim. Towarzyszyli mu synowie Alaa i Gamal, którzy odpowiadają przed sądem za nadużycia finansowe.

Adwokat, który przedstawił się jako reprezentant wszystkich oskarżonych w procesie, w tym również byłego ministra spraw wewnętrznych Habiba el-Adliego, poprosił sąd o danie obrońcom więcej czasu na zapoznanie się z nowymi dowodami, jakie przedstawiono na rozprawie 10 czerwca.

"Żądamy szerszych ram czasowych, aż poza zakończenie ramadanu, gdyż podczas ramadanu nie będzie dość czasu na zbadanie wszystkich tych dokumentów" - zaznaczył adwokat. Sąd przychylił się do jego wniosku.

We wcześniejszym procesie Mubarak został w ubiegłym roku skazany na dożywotnie więzienie, ale sąd apelacyjny uchylił ten wyrok. (PAP)

dmi/ ro/

14150917

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz