Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Referendum ws. nowej konstytucji w połowie stycznia

0
Podziel się:

Referendum w sprawie nowej konstytucji Egiptu odbędzie w połowie
stycznia - poinformował we wtorek egipski dziennik "Al-Ahram", powołując się na przedstawiciela
rządu.

Referendum w sprawie nowej konstytucji Egiptu odbędzie w połowie stycznia - poinformował we wtorek egipski dziennik "Al-Ahram", powołując się na przedstawiciela rządu.

Minister do spraw rozwoju lokalnego Hany Mahmud powiedział gazecie, że głosowanie zostanie przeprowadzone na terytorium całego państwa w ciągu dwóch dni.

Nowa ustawa zasadnicza będzie istotnym elementem nowego porządku politycznego po odsunięciu 3 lipca od władzy przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. 50-osobowe gremium zakończyło w ubiegłym tygodniu prace nad projektem konstytucji i przekazało go tymczasowemu prezydentowi Adlemu Mansurowi, który wyznaczy datę referendum.

Projekt usuwa mające islamistyczny charakter postanowienia, których wprowadzenie do konstytucji zatwierdzono w referendum w ubiegłym roku, gdy urząd prezydenta sprawował Mursi. Zwiększa także autonomię sił zbrojnych, których wpływ na życie polityczne Egiptu jest już obecnie przemożny.

Przyjęcie projektu pozwoli na zmianę kolejności przewidywanych na przyszły rok wyborów powszechnych. W lipcu zadeklarowano, że najpierw odbędą się wybory parlamentarne, ale proponowana nowa ustawa zasadnicza umożliwi dokonanie najpierw elekcji prezydenta. (PAP)

dmi/ mc/

15252738

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)