Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Resort zdrowia: 95 zabitych i ok. 870 rannych w całym kraju

0
Podziel się

#
dochodzi wyższa liczba ofiar śmiertelnych i rannych
#

bErwncPp

# dochodzi wyższa liczba ofiar śmiertelnych i rannych #

14.08. Kair (PAP/Reuters,AFP,AP) - 95 osób zginęło, a 874 zostały ranne w środę w starciach między zwolennikami obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego a siłami bezpieczeństwa w Egipcie - podał egipski resort zdrowia. Wcześniej ministerstwo informowało o 56 zabitych.

Doniesienia o rannych i zabitych - często sprzeczne - napływają z różnych źródeł.

bErwncPr

Państwowa stacja telewizyjna Nile TV, powołując się na ministerstwo spraw wewnętrznych, podała, że sześciu członków egipskich sił bezpieczeństwa zginęło, a 66 odniosło obrażenia w środę podczas rozbijania obozów islamistów w Kairze.

Co najmniej 124 zwolenników Mursiego, obalonego przez wojsko na początku lipca, zginęło w środę na placu przed meczetem Rabaa al-Adawija w Kairze - poinformował dziennikarz AFP, który zdołał policzyć ciała złożone w trzech prowizorycznych kostnicach. Manifestanci mówią o ponad 2200 zabitych i ok. 10 tys. rannych, jednak agencja zaznacza, że liczb tych nie można zweryfikować z niezależnych źródeł.

Dwa kairskie place - przed meczetem Rabaa al-Adawija oraz Al-Nahda przed uniwersytetem - to miejsca, gdzie od ponad miesiąca trwały największe demonstracje zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta, domagających się jego powrotu do władzy.

Egipskie siły bezpieczeństwa przystąpiły w środę do likwidowania obu tych obozów.

bErwncPx

Tymczasem co najmniej 17 osób zginęło w prowincji Fajum, na południowy zachód od Kairu, w starciach, które wywiązały się między zwolennikami Mursiego a siłami bezpieczeństwa - podała państwowa agencja MENA. Jak relacjonowali świadkowie, islamiści zaatakowali co najmniej dwa komisariaty policyjne i podpalili zaparkowane przed nimi radiowozy. Do konfrontacji doszło również pod siedzibą gubernatora prowincji.

Co najmniej pięć osób zginęło w Suezie na północy kraju podczas szturmu islamistów na budynek rządowy. Świadkowie podali, że podpalono transporter opancerzony.

Według agencji AP starcia wybuchły w Aleksandrii na północy kraju, a także w położonych w Delcie Nilu prowincjach Al-Buhajra i Asz-Szarkijja.

Urząd prezydenta ogłosił, że od godz. 16 w środę przez miesiąc w całym kraju będzie obowiązywał stan wyjątkowy. (PAP)

bErwncPy

akl/ mc/

14380965 14380984 14380767 14381239 14381912

bErwncPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)