Notowania

rewolucja w egipcie
28.06.2012 15:49

Egipt rozlicza reżim. 15 lat więzienia dla byłego ministra

Członek rządu obalonego Hosniego Mubaraka naraził Egipt na stratę 574 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Sami Fahmi, były minister ds. ropy naftowej w rządzie obalonego Hosniego Mubaraka, został w czwartek skazany na 15 lat więzienia za narażenie Egiptu na stratę 574 mln euro w związku z eksportem gazu ziemnego do Izraela. Skazano także sześć innych osób.

Sąd w Kairze uznał, że na szkodę państwa działali Fahmi i przedsiębiorca Hussajn Salem oraz pięciu wysokich urzędników w ministerstwie ropy naftowej. W Egipcie rozpowszechniona jest opinia, że Fahmi i Salem, uchodzący za bliskich sojuszników obalonego prezydenta, część pieniędzy za gaz kierowali na konta klanu Mubaraków - pisze agencja dpa.

Wyrok w sprawie Salema został wydany zaocznie, gdyż biznesmen uciekł z kraju podczas antyprezydenckich protestów w lutym zeszłego roku. Byli urzędnicy zostali skazani na kary od 3 do 7 lat pozbawienia wolności. Wyroki nie są prawomocne.

Zawarte na okres 20 lat porozumienie o dostawach gazu do Izraela było krytykowane przez wielu Egipcjan, którzy twierdzili, że Izrael płaci za mało za to paliwo. Eksport rozpoczęto w 2005 roku, a w kwietniu tego roku dostawy oficjalnie wstrzymano. Od obalenia Mubaraka w lutym 2011 roku nieznani sprawcy przeprowadzili 14 zamachów bombowych na gazociąg.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rewolucja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz