Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Rząd: wstępne porozumienie z MFW w tym tygodniu

0
Podziel się:

Rząd Egiptu oczekuje, że wstępne porozumienie z Międzynarodowym
Funduszem Walutowym w sprawie kredytu w wysokości 4,8 mld dol. zostanie zawarte zanim zespół
negocjacyjny MFW wyjedzie w środę z Kairu - powiedział w poniedziałek egipski minister finansów
Mumtaz Said.

Rząd Egiptu oczekuje, że wstępne porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie kredytu w wysokości 4,8 mld dol. zostanie zawarte zanim zespół negocjacyjny MFW wyjedzie w środę z Kairu - powiedział w poniedziałek egipski minister finansów Mumtaz Said.

Poinformował również, że rząd zamierza znieść od środy lub czwartku dotacje do benzyny wysokooktanowej. Interpretuje się to jako krok mający sprzyjać sfinalizowaniu porozumienia.

"Podpiszemy wstępny dokument zanim odjadą" - powiedział minister w rozmowie telefonicznej z Reuterem, dodając, że zespół MFW opuści Kair w środę.

Rząd liczy na to, że pożyczka Funduszu w wysokości 4,8 mld dolarów pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowy wynoszący obecnie 11 proc. produktu krajowego brutto oraz zrównoważyć deficyt płatniczy, który uszczuplił rezerwy dewizowe państwa o ponad 20 mld dolarów od czasu obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka przez społeczną rewoltę w lutym 2011 roku.

Jak zaznacza Reuter, egipski rząd nie przedstawił na razie szczegółów planowanej reformy gospodarczej, ale udostępniane mediom przecieki mają najwyraźniej przygotować społeczeństwo na dalsze przedsięwzięcia oszczędnościowe. W tym kontekście wymienia się m.in. podniesienie ceny gazu dostarczanego gospodarstwom domowym i wzrost stawki podatku VAT, a także zwiększenie akcyzy od papierosów i napojów alkoholowych.

Etylina 95 kosztuje obecnie w Egipcie tylko 2,75 funtów (45 centów USA) za litr. Władze zapewniają, że cena benzyny niskooktanowej, bardziej popularnej wśród uboższych konsumentów, nie zostanie na razie zmieniona. (PAP)

dmi/ mc/

12612442

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)