Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Siły bezpieczeństwa zalały tunele przemytnicze do Strefy Gazy

0
Podziel się:

Egipskie siły bezpieczeństwa zalały kilka tuneli przemytniczych
łączących Egipt ze Strefą Gazy, dzięki którym Palestyńczycy obchodzą izraelską blokadę ich enklawy
- poinformowali w środę przedstawiciele władz egipskich i palestyńskich.

Egipskie siły bezpieczeństwa zalały kilka tuneli przemytniczych łączących Egipt ze Strefą Gazy, dzięki którym Palestyńczycy obchodzą izraelską blokadę ich enklawy - poinformowali w środę przedstawiciele władz egipskich i palestyńskich.

Agencja Reutera podała, że w niedzielę na oczach jej reporterów tunel, którym przemycano żwir i cement, wypełnił się wodą. Według mieszkańców zalane zostały także dwa inne tunele. Anonimowy przedstawiciel egipskich sił bezpieczeństwa poinformował, że akcja zalewania palestyńskich tuneli rozpoczęła się pięć dni temu.

Mieszkańcy Strefy Gazy wskazują, że woda może trwale uszkodzić tunele i spowodować śmierć wielu ludzi. "Woda może spowodować pęknięcia w ścianach, a następnie zawalenie się tunelu" - powiedział cytowany przez agencję Reutera Palestyńczyk.

Od wprowadzenia blokady Strefy Gazy w 2007 roku w tunelach zginęły 233 osoby - podają miejscowe organizacje praw człowieka.

Kilkadziesiąt tuneli zlikwidowano od incydentu z sierpnia 2012 roku, gdy w ataku w pobliżu granicy ze Strefą Gazy na Synaju zginęło 16 egipskich żołnierzy. Władze w Kairze utrzymują, że część napastników przedostała się na stronę egipską przez tunele; władze palestyńskie temu zaprzeczają.

Izrael zarządził blokadę, aby zapobiec przemytowi broni dla radykalnego ruch Hamas, który od 2007 roku rządzi Strefą Gazy. ONZ apelowała do władz izraelskich o jej zniesienie.

W odpowiedzi na zakaz importu do Strefy Gazy Palestyńczycy stworzyli sieć podziemnych tuneli, których w pewnym momencie było ok. 2500-3000. Od częściowego zniesienia blokady w 2010 roku ich liczba znacząco spadła. Wciąż obowiązuje jednak zakaz importu przedmiotów i substancji, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub przechowywania broni.

Funkcjonującymi tunelami na teren palestyńskiej enklawy trafia ok. 30 proc. wszystkich towarów, w tym paliwo - pisze agencja Reutera. (PAP)

akl/ ap/

13200836

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)