Notowania

wiadomości
19.04.2013 19:57

Egipt: Starcia zwolenników i przeciwników Mursiego w Kairze: 39 rannych

W Kairze i Aleksandrii manifestowali w piątek przeciwnicy i zwolennicy prezydenta Muhammeda Mursiego. Jego zwolennicy nawoływali do oczyszczenia aparatu sądowniczego z ludzi poprzedniego reżimu. W Kairze doszło do starć, w których rannych zostało 39 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Kairze i Aleksandrii manifestowali w piątek przeciwnicy i zwolennicy prezydenta Muhammeda Mursiego. Jego zwolennicy nawoływali do oczyszczenia aparatu sądowniczego z ludzi poprzedniego reżimu. W Kairze doszło do starć, w których rannych zostało 39 osób. *

W zamieszkach w pobliżu placu Tahrir uczestniczyło kilkaset osób. "Lud chce uzdrowienia systemu sprawiedliwości" - krzyczeli zwolennicy Mursiego. Obie strony ciskały w siebie kamieniami, nie wiadomo, kto zaczął. Podpalono autobus, poleciały też koktajle Mołotowa. Policja do akcji wkroczyła w godzinę później.

Według egipskiej agencji MENA rannych zostało 39 osób. Według szefa egipskich służb ratowniczych Mohammada Sultana co najmniej cztery osoby ranne gumowymi kulami odwieziono do szpitala.

W ostatnich tygodniach w silnie spolaryzowanym Egipcie wiece i przemarsze różnych obozów przekształcają się w uliczne zamieszki.

W piątek tysiące zwolenników Mursiego uczestniczyły w wiecu przed budynkiem Sądu Najwyższego w Kairze oraz w Aleksandrii.

Do manifestacji tych impuls dała zdominowana przez muzułmanów Szura, izba wyższa parlamentu, która zapowiedziała debatę nad nowelizacją ustawy obniżającą z 70 do 60 lat wiek emerytalny sędziów. Według jej zwolenników nowelizacja ma zapewnić niezależność aparatu sądowniczego. Przeciwnicy ustawy obawiają się, że zmierza ona do wysłania na emeryturę nawet co czwartego z 13 tysięcy sędziów i prokuratorów, aby islamiści mogli w ich miejsce powołać swoich ludzi.

Od miesięcy w Egipcie przeciwnicy Mursiego oskarżają islamistów o monopolizowanie władzy, przeforsowywanie islamistycznych rozwiązań i nadal trwające łamanie praw człowieka w stylu poprzedniego reżimu obalonego w lutym 2011 roku. Prezydent Mursi, Bractwo Muzułmańskie i islamscy politycy twierdzą, że opozycja sięga po uliczną przemoc, aby obalić wyłonioną w wyborach władzę i zdestabilizować kraj.(PAP)

klm/ kar/

13641876 13641869

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz