Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Ukończono renowację pierwszego chrześcijańskiego klasztoru

0
Podziel się:

Ukończono prace restauracyjne w najstarszym na świecie i nadal czynnym
chrześcijańskim klasztorze na Pustyni Wschodniej (Arabskiej) w Egipcie, założonym w 356 roku -
poinformował w czwartek szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass.

Ukończono prace restauracyjne w najstarszym na świecie i nadal czynnym chrześcijańskim klasztorze na Pustyni Wschodniej (Arabskiej) w Egipcie, założonym w 356 roku - poinformował w czwartek szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass.

Klasztor św. Antoniego - Deir Mar Antonios - na wybrzeżu Morza Czerwonego to świadectwo egipskiego ruchu monastycznego z pierwszych wieków chrześcijaństwa, który z egipskich pustyń rozszerzył się dalej na Europę.

Święty Antoni Wielki (251-356), nazywany też Antonim Pustelnikiem, sprzedał majątek, by prowadzić życie ascety i kilkadziesiąt lat mieszkał w pieczarze; w miejscu odległym od niej o 2 km po śmierci pustelnika jego naśladowcy wznieśli klasztor.

Dziś w klasztorze, chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów, żyje kilkudziesięciu koptyjskich mnichów. Wierzenia Koptów niewiele różnią się od tych, które istniały na terenie Egiptu w okresie wczesnochrześcijańskim.

Prace renowacyjne trwały 8 lat i kosztowały 14,5 mln dolarów. Według Hawassa są one dowodem na koegzystencję chrześcijan z muzułmańską większością w Egipcie i dbałość państwa o historyczne dziedzictwo, niezależnie od wyznania.

Koptowie stanowią około 10 procent blisko 80-milionowej ludności Egiptu.

Miesiąc temu w Egipcie doszło do największego od dziesięciu lat wybuchu przemocy na tle wyznaniowym, kiedy w wigilię (wg kalendarza koptyjskiego) doszło do ostrzelania kościoła i zginęło siedem osób. Według władz jednak nie było to zdarzenie motywowane religią, lecz czysto kryminalne.

"Incydent w Górnym Egipcie mógł się zdarzyć tak, jak zdarza się między dwoma braćmi" - powiedział Hawass, zapytany o wydarzenie z 6 stycznia i ogłoszenie o zakończeniu prac w klasztorze Św. Antoniego. Dodał, że chciałby, aby zapomniano o tym incydencie.

Podczas prac w zespole klasztornym, który obejmuje ogrody, młyn, piekarnię i pięć kościołów, odnowiono mury otaczające klasztor i ściany dwóch głównych kościołów - pochodzącego z XIV wieku kościoła pod wezwaniem Apostołów i kościoła św. Antoniego z VI wieku. Renowację przeszła też część klasztorna, w której zainstalowano nowoczesny system kanalizacyjny, i wieża obronna z VI wieku. Mnisi szukali w niej schronienia podczas napadów Beduinów.

Podczas prac prowadzonych przez archeologów z Amerykańskiego Centrum Badawczego w Egipcie odkryto oryginalne cele mnichów z IV wieku, znajdujące się pod kościołem Apostołów. W 2008 roku odsłonięte cele przykryto grubym szkłem, tak że można je oglądać, zwiedzając kościół. (PAP)

klm/ mc/

5607710 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)