Notowania

egipt
02.02.2011 14:28

Egipt: Walki między przeciwnikami a zwolennikami Mubaraka

Między zwolennikami a przeciwnikami egipskiego prezydenta Hosniego Mubaraka w Kairze wybuchły w środę gwałtowne starcia, w wyniku których są ranni - poinformowali świadkowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Między zwolennikami a przeciwnikami egipskiego prezydenta Hosniego Mubaraka w Kairze wybuchły w środę gwałtowne starcia, w wyniku których są ranni - poinformowali świadkowie.

Po południu setki zwolenników rządzącego od 30 lat Mubaraka pojawiły się na placu Tahrir w centrum stolicy, gdzie tysiące przeciwników prezydenta dziewiąty dzień z rzędu domagają się jego odejścia. Według świadków, sympatycy Mubaraka z kijami i batami wjechali na koniach i wielbłądach między protestujących na placu.

Uczestnicy zamieszek używali kijów i rzucali w siebie kamieniami, ale nie doszło do użycia broni palnej. Obecne na miejscu wojsko nie interweniowało, ale na placu pojawili się policjanci po cywilnemu - podała agencja AFP, powołując się na trzy ugrupowania koalicji antyprezydenckiej. Z kolei informator agencji Reutera wyraził opinię, że niektórzy zwolennicy Mubaraka, odpowiedzialni za środowe walki, to w rzeczywistości funkcjonariusze policji w cywilu.

"To bandyci z (rządzącej) Partii Narodowo-Demokratycznej. Stałem przy wejściu na plac Tahrir, gdzie tworzyliśmy żywy mur, kiedy grupa rzuciła się na nas, a potem zostałem uderzony kamieniem" - powiedział jeden z demonstrantów, który został raniony w głowę.

Mubarak zdecydował się we wtorek na połowiczne ustępstwa, oświadczając w wystąpieniu telewizyjnym, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, ale nie ustąpi też z urzędu, chcąc dotrwać do wrześniowych wyborów. Nie wykluczył też, że jego syn będzie ubiegał się o urząd głowy państwa.

Deklaracja Mubaraka nie uspokoiła jego przeciwników, którzy w środę kolejny dzień gromadzą się na centralnym kairskim placu. (PAP)

ksaj/ ro/

8255308 8255291 8255510

Tagi: egipt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz