Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Wielotysięczne demonstracje zwolenników Mursiego

0
Podziel się:

#
policja użyła gazu łzawiącego wobec jednej z grup demonstrujących w Kairze
#

# policja użyła gazu łzawiącego wobec jednej z grup demonstrujących w Kairze #

02.08. Kair (PAP/dpa,Reuters,AP,AFP) - Dziesiątki tysięcy osób zgromadziły się w piątek po świątecznych modlitwach w kilku miastach Egiptu, by zaprotestować przeciw obaleniu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. W środę władze zapowiedziały, że podobne protesty nie będą dłużej tolerowane.

W Kairze zwolennicy Mursiego przeszli w protestacyjnym pochodzie przez wiele dzielnic. Demonstrowano również w położonej na północy Egiptu Aleksandrii oraz w Al-Arisz na Synaju.

Policja użyła gazu łzawiącego wobec osób demonstrujących w pobliżu budynków należących do egipskiej telewizji w Kairze. Według MSW interwencję przeprowadzono, ponieważ protestujący blokowali ruch samochodów. Resort nie poinformował, jak duży był protest, czy doszło do zatrzymań ani czy ktoś został ranny. Według pragnącego zachować anonimowość źródła w służbach bezpieczeństwa demonstranci usiłowali zaatakować telewizyjny kompleks.

W stolicy policja ogrodziła metalowymi barierkami budynki rządowe, w tym siedzibę sądu konstytucyjnego.

Telewizja państwowa poinformowała, że siły bezpieczeństwa zamierzają w ciągu 48 godzin zablokować dostęp do placów Rabaa al-Adawija (północno-wschodni Kair) i Al-Nahda (koło uniwersytetu kairskiego), gdzie odbywają się dwa największe protesty siedzące zwolenników Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi. Władze pozwolą demonstrującym na rozejście się, ale nie będą dopuszczały tam nikogo - poinformowano.

Od obalenia Mursiego przez wojsko 3 lipca jego zwolennicy, rekrutujący się głównie z Bractwa Muzułmańskiego oraz innych organizacji islamistycznych, protestują niemal codziennie na ulicach egipskiej stolicy.

W środę tymczasowy rząd Egiptu zapowiedział, że organizowane przez Bractwo Muzułmańskie siedzące protesty przeciw obaleniu Mursiego nie będą dłużej tolerowane, ponieważ stanowią "zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju". Władze podejmą wszelkie kroki, by udaremnić związane z nimi akty przemocy - zaznaczono.

Po tym oświadczeniu egipskich władz z zagranicy przyszły apele do egipskich władz i sił bezpieczeństwa o powściągliwe reagowanie na zachowania tłumu. USA wezwały władze Egiptu do "respektowania prawa do pokojowych zgromadzeń", a W. Brytania zaapelowała o "natychmiastowe przerwanie rozlewu krwi". (PAP)

akl/ ap/

14314890 14315613 14315644 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)