Notowania

usa
20.02.2013 07:23

Egzekucja Warrena Lee Hilla wstrzymana

W działania na rzecz uchronienia więźnia przed straceniem zaangażował się między innymi były prezydent USA Jimmy Carter.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

*Mająca się odbyć wczoraj w amerykańskim stanie Georgia egzekucja sprawcy dokonanego ponad 20 lat temu zabójstwa została w ostatniej chwili wstrzymana, gdy federalny sąd apelacyjny nakazał ponowne ustalenie, czy skazany jest upośledzony umysłowo. *

52-letni obecnie Warren Lee Hill otrzymał wyrok śmierci za dokonane w 1990 roku zabójstwo współwięźnia, którego zaatakował deską nabitą gwoździami w chwili, gdy ten spał. Hill odbywał wtedy karę dożywocia za zastrzelenie w 1986 roku swej 18-letniej przyjaciółki.

Decyzja sądu apelacyjnego, ogłoszona w trakcie przygotowań do wstrzyknięcia skazańcowi trucizny, uznaje za niezbędne zweryfikowanie niedawnego orzeczenia lekarskiego, przywracającego Hillowi status osoby upośledzonej umysłowo. Uchwalona w 1988 roku stanowa ustawa Georgii zabrania egzekucji takich osób.

W ubiegłym tygodniu adwokaci Hilla przedstawili złożone pod przysięgą nowe zeznania lekarzy, którzy w 2000 roku wykluczyli u niego upośledzenie umysłowe. Obecnie twierdzą, że diagnoza ta - podjęta pospiesznie i bez uwzględnienia zdobyczy naukowych ostatnich 12 lat - była błędna.

Prokuratura nie uznała tego argumentując, że wyniki testów na inteligencję były u Hilla zadowalające, a ponadto chodził on do normalnej a nie specjalnej szkoły i w trakcie służby w marynarce wojennej normalnie awansował.

W działania na rzecz uchronienia Hilla przed straceniem zaangażowali się różni działacze oraz pochodzący z Georgii były prezydent Jimmy Carter i jego małżonka Rosalynn.

Czytaj więcej o wyrokach w USA w Money.pl
Haker skazany na 12 lat. Za udział w spisku Holenderski haker został skazany przez sąd w amerykańskim Seattle na 12 lat więzienia za udział w spisku polegającym na kradzieży i sprzedaży na czarnym rynku danych kart kredytowych.
Zginął na krześle elektrycznym. Sam chciał W stanie Virginia stracono dziś 42-letniego Roberta Gleasona, kilkakrotnego mordercę, który domagał się własnej egzekucji.
Żołnierz zabił 16 cywilów? Chcą kary śmierci Robertowi Balesowi postawiono 16 zarzutów morderstwa z premedytacją i usiłowania zabójstwa sześciu osób.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz