Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekolodzy chcą powołania pełnomocnika rządu ds. Pakietu Klimatycznego

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja z Ministerstwa Środowiska
#

# dochodzi informacja z Ministerstwa Środowiska #

19.11. Warszawa (PAP) - Koalicja Klimatyczna postuluje jak najszybsze powołanie pełnomocnika, który będzie koordynował prace resortów odpowiedzialnych za wdrażanie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. Pełnomocnik informowałby też przedsiębiorców o potencjalnym wpływie Pakietu na gospodarkę.

Polska wdraża Pakiet Klimatyczno-Energetyczny - zapewnił PAP minister środowiska prof. Maciej Nowicki. Przypomniał, że od 19 czerwca pracuje międzyresortowy zespół ds. wdrażania Pakietu.

Unijny Pakiet służy m.in. obniżeniu emisji CO2 w UE o 20 proc. do 2020 roku. Kompromis w jego sprawie osiągnięto na dwudniowym szczycie, który odbył się w Brukseli w grudniu 2008 r. Wstępne ustalenia uwzględniają m.in. okresy przejściowe m.in. dla polskiej energetyki w obowiązku zakupu wszystkich uprawnień do emisji CO2 na otwartej giełdzie.

Według członków Koalicji Klimatycznej, która zorganizowała w czwartek konferencję prasową, przyjęcie przez Unię tego dokumentu powoduje konieczność podjęcia szeregu działań przygotowawczych, a potem wdrażania zmian, które służą znacznemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, zwiększeniu efektywności energetycznej i szybkiemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii.

Ekolodzy uważają, że w pierwszym roku przygotowań do wdrażania Pakietu Polska nie wypracowała spójnej wizji i strategii, które pozwoliłyby skutecznie i terminowo wprowadzić go w życie. Ich zdaniem powolne tempo i dotychczasowe rezultaty wprowadzania niezbędnych zmian wskazują, że brakuje woli politycznej do kompleksowej realizacji pakietu.

"Przygotowanie do jego wdrażania powinno być elementem długoterminowych strategii i planów rozwojowych na różnych poziomach: narodowym, regionalnym i lokalnym. Tymczasem, prace różnych resortów nie są wystarczająco skoordynowane i toczą się zbyt wolno. Nie zintegrowano przygotowań do realizacji Pakietu z polityką energetyczną, transportową, regionalną, rolną czy Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, z wydatkowaniem środków z funduszów unijnych, z tworzeniem warunków do szybszego wdrażania rozwiązań innowacyjnych" - uważa Andrzej Kassenberg, prezes należącego do Koalicji Klimatycznej Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

W jego opinii brakuje również kampanii informacyjnej na temat zmian, które wymusi Pakiet w różnych sektorach gospodarki.

"Najwyższy czas, żeby Polska zajęła się aktywnym wdrażaniem Pakietu, a nie tylko próbowała dryfować, starając się omijać pozornie niewygodne rozwiązania" - uważa Zbigniew Karaczun, prezes należącego do Koalicji Klimatycznej Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.

W opinii Nowickiego, sprawne i skuteczne wdrażanie Pakietu to priorytet jego działań, ale wprowadzenie go - przynajmniej w pierwszym okresie - nie będzie przynosiło spektakularnych sukcesów.

"Od początku postawiliśmy na dobrą koordynację pracy we wszystkich zaangażowanych resortach i instytucjach. Jestem pewien, że dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie zrealizować ambitne cele Pakietu i realnie zmienić Polską energetykę, skutecznie chroniąc klimat" - powiedział Nowicki. "Nie mamy żadnych opóźnień, a dzięki ścisłej współpracy z Komisją Europejską pracujemy w szczegółach nad zapisami, które ramowo zostały przyjęte w grudniu 2008 r." - zapewnił.

Resort podał, że w ramach działań związanych z Pakietem Polska z innymi państwami UE pracuje nad sposobem rozdziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Nasz kraj bierze też udział w przygotowywaniu decyzji ws. dofinansowania 12 pilotażowych projektów pozwalających na wychwytywanie i geologiczne składowanie CO2 oraz nowych odnawialnych źródeł energii. Trwają też prace związane z częściowym zwolnieniem producentów energii elektrycznej z obowiązku zakupu wszystkich uprawnień do emisji na aukcjach.

Ministerstwo przypomina, że uzyskaliśmy już 25 mln euro ze sprzedaży Hiszpanii nadwyżek emisji wynikających z protokołu z Kioto. Resort zapowiada, że kolejna transakcja przyniesie 15 mln euro. Wcześniej resort zapowiadał bliskie podpisanie umowy z Irlandią.

Pakiet zakłada do 2020 r. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. poniżej poziomu z roku 1990, zwiększenie do 20 proc. udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu, zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. w odniesieniu do prognoz na 2020 r. i zwiększenie do 10 proc. udziału biopaliw w transporcie.

Koalicja Klimatyczna działa od czerwca 2002 r.; jest porozumieniem organizacji pozarządowych zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony globalnego klimatu. Misją Koalicji jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska.(PAP)

ago/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)