Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekolodzy z flagą i 3 mln podpisów protestują na Biegunie Północnym

0
Podziel się:

Ekolodzy umieścili kapsułę z flagą i 3 mln podpisów pod pokrywą
lodową na Biegunie Północnym. Protestują przeciwko próbom eksploatacji Arktyki, bogatej w zasoby
naturalne, m.in. ropę naftową i gaz ziemny. Akcję popierają m.in. Paul McCartney i Robert Redford.

Ekolodzy umieścili kapsułę z flagą i 3 mln podpisów pod pokrywą lodową na Biegunie Północnym. Protestują przeciwko próbom eksploatacji Arktyki, bogatej w zasoby naturalne, m.in. ropę naftową i gaz ziemny. Akcję popierają m.in. Paul McCartney i Robert Redford.

Wspierani przez Greenpeace czterej działacze, w tym amerykański aktor Ezra Miller, z sukcesem zakończyli akcję na Biegunie Północnym - poinformowała w poniedziałek ta organizacja. Autorzy inicjatywy chcą, by zakazać międzynarodowym koncernom wydobywczym i przemysłowym prowadzenia działalności w Arktyce.

Akcję skierowano m.in. przeciwko polityce Rosji w regionie. Rosyjski okręt podwodny w 2007 r. umieścił flagę na tym samym obszarze na głębokości 4261 metrów. Rosjanie chcieli w ten sposób potwierdzić swoje prawo do wszelkich zasobów naturalnych znajdujących się pomiędzy wybrzeżem Federacji Rosyjskiej a Biegunem Północnym.

W poniedziałek doszło też do podpisania umowy o wolnym handlu pomiędzy Islandią a Chinami. W ten sposób Państwo Środka będzie mogło zwiększyć swoje wpływy w wydobyciu zasobów z obszaru Arktyki - poinformowały media.

W Arktyce znajduje się 15 proc. nieodkrytych, światowych zasobów ropy naftowej i 30 proc. zasobów gazu ziemnego - szacują Amerykanie. Wiele krajów jest zainteresowanych tamtejszymi surowcami mimo niesprzyjających warunków i wysokich kosztów wydobycia.

"Całkowicie popieram tych młodych ludzi, którzy udali się na Biegun Północny w imieniu tych wszystkich, których życie przewróciło się do góry nogami przez zmiany klimatu" - powiedział południowoafrykański, anglikański arcybiskup Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

W 2012 r. zasięg pokrywy lodu na obszarze Arktyki był najmniejszy od rozpoczęcia pomiarów w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Specjaliści winę za tę sytuację przypisują zmianom klimatu i przewidują, że Ocean Arktyczny do 2050 roku może stać się w sezonie letnim całkowicie wolny od lodu.

W minionym roku ponad 100 znanych osób, m.in. brytyjski muzyk Paul McCartney i amerykański aktor Robert Redford, przyłączyło się do inicjatywy Greenpeace chroniącej zasoby Bieguna Północnego. (PAP)

rch/ ksaj/ ro/

13608557 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)