Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekshumacja Janusza Kurtyki bez zgody wdowy po szefie IPN

0
Podziel się:

Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, jest przeciwna
ekshumacji ciała męża.

Ekshumacja Janusza Kurtyki bez zgody wdowy po szefie IPN
(prezydent.pl/GFDL)

Wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, nie chce ekshumacji ciała męża. Zuzanna Kurtyka nie zamierza się więcej na ten temat wypowiadać. A to ze względu na - jej zdaniem - _ skandaliczne dotychczasowe zachowanie polskich mediów, zarówno publicznych jak i prywatnych, wysoce nieetyczne i kunktatorskie, dotyczące Tragedii Narodowej w Smoleńsku _.

_ - Prokuratura nie wyklucza, że dojdzie do ekshumacji szczątków Janusza Kurtyki _- poinformował rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem oraz Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka poinformowała, że jest przeciwna tej procedurze.

_ Prokuratura Wojskowa nie tak dawno poinformowała mnie o takiej swojej decyzji z urzędu. Dotychczas na moje dwa wnioski dotyczące: prośby o zaniechanie tej procedury i jednoznacznego stanowiska, że jestem jej w obecnych warunkach przeciwna i prośby o zgodę na udział w niej dwóch patomorfologów: jednego z Zakładu Medycyny Sadowej UJ z Krakowa, drugiego z Nowego Jorku otrzymałam dwie odpowiedzi odmowne _ - napisała Zuzanna Kurtyka.

Kurtyka pytana, czy jej stanowisko oznacza, że nie będzie obecna podczas ekshumacji, powiedziała, że _ to o jedno pytanie za dużo _ i powtórzyła, że nie chce o tej sprawie rozmawiać.

Janusz Kurtyka, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem, został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa powiedział PAP, że prokuratura _ nie wyklucza _, iż dojdzie do ekshumacji szczątków Janusza Kurtyki. Jak wyjaśnił, prokuratorzy decydują się na taki krok w ostateczności, gdy w toku śledztwa nie ma już innej możliwości wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości i np. zachodzi potrzeba powtórzenia jakichś badań specjalistycznych.

Płk Rzepa podkreślił, że wola rodziny - nawet gdyby sprzeciwiała się ekshumacji - nie jest wiążąca dla prowadzących śledztwo. _ - Jeśli prokurator uzna to za konieczne, ma prawo dokonać takiej czynności _ - poinformował rzecznik NPW.

Dziś na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie ekshumowano ciało Przemysława Gosiewskiego. Ireneusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, powiedział dziennikarzom przed cmentarzem, że w czynności uczestniczyli obok prokuratorów i inspektora sanitarnego także biegli z zakresu medycy sądowej. Jak powiedział, dalsze badania, o których szczegółowo poinformowano rodzinę, przeprowadzać będą eksperci z Wrocławia i Krakowa.

Czytaj więcej o badaniu szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)