Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eksperci: 2014 r. w Polsce pod znakiem rozwoju szybkiego internetu LTE

0
Podziel się

Rozwój szybkiego internetu LTE, wprowadzenie przez operatorów
telekomunikacyjnych usług bankowych i rozpoczęcie sprzedaży prądu, a jednocześnie spadek wartości
rynku - to trendy, które zdaniem ekspertów będą obecne na rynku telekomunikacyjnym w 2014 roku.

bErJtUjV

Rozwój szybkiego internetu LTE, wprowadzenie przez operatorów telekomunikacyjnych usług bankowych i rozpoczęcie sprzedaży prądu, a jednocześnie spadek wartości rynku - to trendy, które zdaniem ekspertów będą obecne na rynku telekomunikacyjnym w 2014 roku.

Zdaniem redaktora naczelnego portalu branżowego Telepolis.pl Witolda Tomaszewskiego, przyszły rok w branży telekomunikacyjnej będzie należał do technologii LTE.

"Po przekazanych na początku 2013 roku częstotliwościach 1800 MHz, do grona operatorów korzystających z tej technologii dołączyły Play i Orange, odbierając monopol Plusowi. W drugim kwartale z LTE powinno wystartować T-Mobile, z siecią o sporym zasięgu i dużym wsparciem marketingowym. Jeszcze przed wakacjami powinna rozstrzygnąć się aukcja na kolejne częstotliwości pod LTE - w paśmie 800 i 2600 MHz. Co ważne, sieci te będą musiały mieć w ciągu 3 lat ogólnopolski zasięg, co powinno zapewnić prawie każdemu Polakowi szybki dostęp do internetu i pomóc w realizacji Agendy Cyfrowej forsowanej przez Komisję Europejską" - powiedział PAP Tomaszewski.

bErJtUjX

Jak dodał, w związku z dużym nasyceniem rynku, a co za tym idzie chęcią utrzymania już pozyskanych klientów, w przyszłym roku powinny pojawiać się nowe usługi, niekoniecznie ściśle związanych z telekomunikacją. "Trzy największe sieci powinny zacząć na szerszą skalę oferowanie - wraz z telefonem i internetem - usług dostarczania prądu oraz bankowych. Pierwszy kwartał to start Plus Banku oraz sojuszu T-Mobile z Alior Bankiem, który ma dostać mocne wsparcie marketingowe" - zaznaczył.

Zdaniem Tomaszewskiego pod względem finansowym przyszły rok z jednej strony powinien być stabilny, bo nie będzie znaczących obniżek stawek MTR (stawek rozliczeń międzyoperatorskich, obniżanych dotychczas przez Urząd Komunikacji Elektronicznej) - które w poprzednich latach mocno wpływały na spadek wartości rynku telekomunikacyjnego. "Z drugiej strony pojawią się wydatki czterech największych operatorów na nowe częstotliwości (pomiędzy 1,5 a 2 mld zł) oraz na inwestycje w budowę sieci LTE" - wskazał.

Ekspert ds. telekomunikacji firmy PMR Paweł Olszynka zwrócił uwagę, że wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce spada. "Z naszych szacunków uwzględniających wyniki operatorów za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku wynika, że rynek usług operatorskich, bez płatnej telewizji, stopnieje w tym roku o ponad 2 mld zł. Nieuniknione są spadki przychodów największych operatorów na rynku telefonii komórkowej. Pytanie jest jedynie o ich skalę" - powiedział.

"Jeśli dodać do tego kilkaset milionów złotych nominalnego spadku przychodów ze stacjonarnych usług głosowych, to nawet niewielki wzrost przychodów z usług transmisji danych i dostępu do internetu nie jest w stanie uchronić rynku przed spadkiem" - dodał.

bErJtUkd

Ekspert spodziewa się, że w latach 2014-2017 wartość rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce będzie nadal spadać, choć nie tak dotkliwie, jak w roku 2013. "Pod koniec prognozowanego okresu niewykluczone jest nawet stopniowe odwrócenie negatywnego trendu, głównie dzięki inwestycjom realizowanym i planowanym obecnie przez operatorów, a także rozwojowi sieci szerokopasmowych w obszarach słabiej zurbanizowanych" - podkreślił.

Jego zdaniem w kolejnych latach w zasadzie wszyscy więksi operatorzy będą kontynuowali sprzedaż usług w pakietach, bo jest to opłacalne. "Sposobem na utrzymanie klientów i wpływów są też dodatkowe usługi. Niewykluczone, że sieci komórkowe, których domeną są na razie płatności mobilne, wejdą na szerszą skalę w usługi bankowe, a polscy operatorzy telekomunikacyjni zainteresują się bardziej rynkiem dystrybucji energii, czy dalszym rozwojem oferty w zakresie rozwiązań ICT. Tym bardziej, że takie działania z sukcesem podjęli inni operatorzy, również w regionie środkowoeuropejskim" - mówi.

Według PMR wartość rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce, bez wpływów z płatnej telewizji, wyniosła w 2012 r. 38,5 mld zł. W porównaniu do roku 2011 rynek minimalnie spadł - o 0,6 proc. rok do roku. PMR spodziewa się, że w roku 2013 skala spadku wyraźnie się pogłębi.

Łukasz Osiński (PAP)

bErJtUke

luo/ pad/

bErJtUky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)