Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: edukacja i współpraca służb to sposób na korupcję

0
Podziel się:

Korupcja jest jedną z patologii życia społecznego; aby skutecznie ją
zwalczać, konieczne jest nie tylko ściganie, ale też edukacja i współpraca między służbami i
organizacjami - mówili w poniedziałek uczestnicy III Międzynarodowej Konferencji Antykorupcyjnej.

Korupcja jest jedną z patologii życia społecznego; aby skutecznie ją zwalczać, konieczne jest nie tylko ściganie, ale też edukacja i współpraca między służbami i organizacjami - mówili w poniedziałek uczestnicy III Międzynarodowej Konferencji Antykorupcyjnej.

W zorganizowanej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na Zamku Królewskim w Warszawie konferencji "Europa bez korupcji" uczestniczyli przedstawiciele instytucji i organizacji, które zajmują się zwalczaniem tego zjawiska i zapobieganiem mu w Polsce i za granicą. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, Służbą Celną oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

W dorocznym raporcie Transparency International sklasyfikowała Polskę na 41. miejscu (na 176 państw) pod względem poziomu korupcji. Ranking TI po raz pierwszy został opublikowany w 2001 r. i objął swoim zasięgiem 91 krajów świata. Wtedy Polska uplasowała się w połowie stawki (44. miejsce), a rok później była 45. (102 kraje w rankingu).

"Jako szef służby antykorupcyjnej przyjmuję ten wynik ze skromnością, ale i z małym zadowoleniem. To nie jest zasługa jakiejkolwiek instytucji czy CBA w szczególności. To szereg skomplikowanych procesów, jakie nałożył się na tę pozytywną ocenę. To również kwestia tego jak nasi obywatele postrzegają problem korupcji" - powiedział szef CBA Paweł Wojtunik.

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki podkreślił, że Polska wypada coraz lepiej w tym zestawieniu. "Jednak ten ranking mnie nie uspokaja" - dodał. Poinformował, że rząd pracuje nad programem antykorupcyjnym na najbliższe trzy lata. "Chcemy, żeby to był dokument konkretny, jasno pokazujący to, co chcielibyśmy robić na poziomie rządowym. Mam świadomość, że to są działania nie tylko rządowe, ale wszystkich instytucji publicznych" - powiedział Cichocki.

Podkreślił, że ważne jest nie tylko skuteczne ściganie korupcji, ale również działania prewencyjne. "Chodzi też o budowanie solidnego etosu służby publicznej. To wymaga nie tylko procedury. Chodzi także o docieranie do urzędników z odpowiednimi szkoleniami i świadomością tego problemu" - powiedział.

Minister przypomniał, że od trzech lat CBA prowadzi szkolenia dla urzędników, w których uczestniczyło dotąd kilka tysięcy osób. "Te działania są równie ważne jak ściganie. Jeśli zapomnimy o prewencji, dobrych praktykach i procedurach, to będziemy nieustająco gonili tych, którzy nam wyrządzili szkodę" - powiedział Cichocki.

Wiceminister finansów Jacek Kapica przypomniał, że program antykorupcyjny działa w Służbie Celnej. Jak poinformował, od kilku lat maleje liczba celników z zarzutami korupcyjnymi. W 2009 roku usłyszało je 37, a w 2011 roku - 18 funkcjonariuszy. Od początku tego roku zarzuty postawiono ośmiu funkcjonariuszom Służby Celnej. "Trudno oceniać skalę korupcji; ona zawsze będzie ciemną liczbą" - powiedział Kapica.

Przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego Dominik Adamski podkreślił, że we współpracy z EBI w Polsce realizowane są projekty infrastrukturalne na sumę około 5 mld euro kredytów rocznie. "Jesteśmy największym bankiem ponadnarodowym. Pieniądze na udzielanie kredytów pochodzą z pożyczek na rynkach finansowych. Możemy to robić tanio, ponieważ mamy doskonały rating. W związku z tym jest dla nas bardzo ważne, żeby tę reputację i rating utrzymać. Dlatego również ważne jest, by bank nie był łączony z projektami, w których wystąpiła korupcja" - powiedział Adamski.

Organizowana przez CBA konferencja odbyła się przy okazji, obchodzonego 9 grudnia, Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w październiku 2003 roku. Upamiętnia ratyfikację Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w grudniu 2003 roku w Meridzie w Meksyku.

Centralne Biuro Antykorupcyjne to zatrudniająca ponad 800 osób służba specjalna, która od połowy 2006 roku zajmuje się ściganiem przestępczości łapówkowej, sprawdzaniem oświadczeń majątkowych oraz przestrzeganiem zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Sprawdza m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych. (PAP)

gdyj/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)