Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci: kwestionariusze pomogą policji w ocenie sytuacji w rodzinie

0
Podziel się:

Kwestionariusze, z których od 1 stycznia będą korzystali policjanci podczas
interwencji domowych, pomogą lepiej ocenić sytuację w rodzinie, w której dochodzi do przemocy i
podjąć adekwatne działania - mówili uczestnicy konferencji "Współczesne zagrożenia rodziny".

bEEEAjLV

Kwestionariusze, z których od 1 stycznia będą korzystali policjanci podczas interwencji domowych, pomogą lepiej ocenić sytuację w rodzinie, w której dochodzi do przemocy i podjąć adekwatne działania - mówili uczestnicy konferencji "Współczesne zagrożenia rodziny".

Spotkanie zorganizowały w czwartek w Warszawie Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Jak mówił Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu insp. Cezary Popławski, kwestionariusze szacowania ryzyka zawierają pytania, które mają pomóc policjantowi ocenić sytuację i zdecydować np. w sprawie zatrzymania sprawcy, odebrania dziecka, wszczęcia procedury "Niebieskiej Karty".

bEEEAjLX

Przykładowo, policjant ma rozważyć zatrzymanie sprawcy, jeśli udzielono pozytywnej odpowiedzi na chociaż jedno z pytań: "Czy doszło do aktów przemocy z użyciem niebezpiecznego narzędzia lub gróźb jej użycia?", "Czy sprawca grozi ofierze zabiciem? Czy ofiara boi się o swoje życie? Czy ofiara uważa, że jest zdolny do jej zabicia?" lub "Czy doszło do duszenia".

Druga część kwestionariusza dotyczy dzieci - pytania są kierowane do osoby dorosłej: "Czy sprawca bije, uderza, popycha, rzuca w dziecko ciężkim przedmiotem?", "Czy sprawca rzucił dzieckiem?", "Czy sprawca dusił dziecko?", "Czy sprawca przypalał dziecko papierosem lub innym rozgrzanym przedmiotem". W kwestionariuszu zaznaczono, że jeśli chociaż na jedno z tych pytań padła odpowiedź pozytywna, istnieje duże zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Lucyna Kicińska z fundacji Dzieci Niczyje zaznaczyła, że kwestionariusz pomoże dostrzec przemoc ukrytą, jaką jest przemoc psychiczna. Znalazły się w nim pytania dotyczące zaburzeń psychicznych sprawcy, prób samobójczych, chorobliwej zazdrości, agresji słownej wobec dziecka, gróźb i straszenia lub niepokojących zachowań wobec dziecka.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek zwrócił uwagę, że w pomoc ofiarom przemocy musi być zaangażowana nie tylko policja, ale także jednostki samorządowe, placówki oświatowe, zdrowia. Poinformował, że w woj. mazowieckim jest 8 tys. "Niebieskich Kart", z których znaczną część założyli policjanci. "Proporcje powinny się zmienić" - mówił Piątek. Zaznaczył, że w tym celu odbywają się szkolenia dla samorządowców.

bEEEAjMd

Z danych dotyczących garnizonu mazowieckiego wynika, że 47 proc. przemocy w rodzinie to przemoc psychiczna, 37 proc. - fizyczna, 1 proc. przemoc seksualna a 15 proc. - innego rodzaju przemoc. 94 proc. sprawców przemocy to mężczyźni, blisko 6 proc. - kobiety, 0,5 proc. nieletni. 62 proc. ofiar przemocy to kobiety, 28 proc. małoletni a blisko 10 proc. mężczyźni.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w kwietniu informował, że zamierza stworzyć model działania dot. szacowania ryzyka zagrożenia przemocą w rodzinie, przy ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi, które pomagają ofiarom przemocy.

W pracach nad systemem uczestniczyły Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia "Niebieska Linia". Na terenie całego kraju program ma zostać wdrożony od 1 stycznia 2014 r.; do końca roku przeszkolonych ma zostać 27 tys. policjantów. (PAP)

kno/ itm/

bEEEAjMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)