Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci na debacie PiS-u: gaz łupkowy to szansa

0
Podziel się:

To jeden ze sposobów uniezależnienia energetycznego Polski od Rosji.

Eksperci na debacie PiS-u: gaz łupkowy to szansa
(Seesea/Dreamstime)

Zdaniem uczestników spotkania gaz z łupków to jeden ze sposobów uniezależnienia energetycznego Polski od Rosji. D*ebatę _ Polityka energetyczna _, zorganizował sztab wyborczyJarosława Kaczyńskiego.*

Gaz łupkowy - określany też mianem niekonwencjonalnego - uwięziony jest w ciasnych porach skalnych o bardzo niskiej przepuszczalności. Dotyczy to wytworów skalnych sprzed ok. 450 mln lat, znajdujących się na głębokości ok. 3-4 km.

Wstępne, niepotwierdzone opracowania amerykańskich firm szacują zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m sześc. Według niektórych ekspertów, w Polsce może być od 1,4 do nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach.

W ciągu ostatnich dwóch lat resort środowiska wydał ok. 60 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, głównie amerykańskim firmom - Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy. 11 koncesji ma też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Zdaniem b. ministra gospodarki Piotra Grzegorza Woźniaka, _ gaz łupkowy jest dla Polski ważny dlatego, że pozwoli zmienić naszą sytuację energetyczną tak, iż nie będziemy na zawsze uzależnieni od importu gazu na własne potrzeby _. Przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych wydobywane jest i sprzedawane ok. 60 mld m sześc. gazu łupkowego rocznie. _ - Dla porównania roczne zużycie gazu w Polsce to zaledwie 14 mld m sześc. _ - dodał.

_ - Nie wystarczy jednak mieć gaz łupkowy. Trzeba go jeszcze mądrze zagospodarować, by zarobił na tym zarówno budżet państwa, jak i firmy, które zainwestują w wydobycie tego surowca ogromne pieniądze _ - podkreślał ekspert do spraw energetyki w Instytucie Sobieskiego Tomasz Chmal.

Były doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Piotr Naimski powiedział, że _ polityka energetyczna to jedna z najważniejszych kwestii także w wyborach prezydenckich _.

_ - Polska nie ma żadnych korzyści z tranzytu, z tego, że przez 670 kilometrów polskiego terytorium przesyłany jest rosyjski gaz do Niemiec i innych odbiorców z Zachodu. To dowód, że nasza umowa z Gazpromem jest niekorzystna, źle wynegocjowana. Teraz trzeba znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam wymknąć się spod rosyjskiego dyktatu _ - powiedział Naimski.

Z kolei prowadzący debatę europoseł PiS Konrad Szymański uważa, _ 25 czerwca może być datą przełomową dla polskiej energetyki _. Przypomniał, że wczoraj kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński odwiedził Rekowo na Pomorzu, gdzie wykonany został pierwszy odwiert gazu łupkowego.

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)