Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci o wyroku TK: Prawo prasowe wreszcie będzie znowelizowane

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny wymusi coś, co mimo wielu prób nie udawało się od
lat - nowelizację Prawa prasowego - mówią eksperci po środowym orzeczeniu dotyczącym sprostowań
prasowych. Na nowelizację przepisów Trybunał dał parlamentowi 18 miesięcy.

Trybunał Konstytucyjny wymusi coś, co mimo wielu prób nie udawało się od lat - nowelizację Prawa prasowego - mówią eksperci po środowym orzeczeniu dotyczącym sprostowań prasowych. Na nowelizację przepisów Trybunał dał parlamentowi 18 miesięcy.

Trybunał orzekł w środę, że niekonstytucyjne są przepisy prawa prasowego dotyczące sprostowań. Według TK, są one "ogólnikowe, niepełne i niejednoznaczne". Trybunał zaznaczył też, że Prawo prasowe nie określa, co jest sprostowaniem, a co odpowiedzią. Decyzję w tej sprawie musi podjąć sam redaktor naczelny. TK ocenił, że niejednoznaczność przepisów stawia redaktora naczelnego w sytuacji, która "nie jest dla niego przewidywalna".

Przepisy Prawa prasowego dotyczące obowiązku publikacji sprostowania, jak i odmowy jego publikacji, stracą moc za 18 miesięcy.

"Nareszcie ruszą prace nad Prawem prasowym" - skomentowała orzeczenie szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska. Nie chciała merytorycznie odnieść się do wyroku, bo - jak zaznaczyła - musi najpierw poznać jego uzasadnienie. Wyraziła natomiast nadzieję, że przy okazji nowelizacji poprawione zostaną nie tylko przepisy dotyczące sprostowań, ale też uregulowany zostanie status zawodu dziennikarskiego, o co od lat walczy SDP.

Prób nowelizacji Prawa prasowego było dotąd - jak wyliczył sędzia Sądu Najwyższego prof. Jacek Sobczak - 18. W obowiązującej ustawie z 1984 r. wciąż funkcjonują relikty PRL - instytucje, których dawno nie ma (np. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzura).

Ostatnią próbę nowelizacji podjęło ministerstwo kultury - rok temu przygotowany w resorcie projekt trafił do konsultacji społecznych. Obok wielu innych zmian zakładał on także zmianę przepisów dotyczących sprostowań oraz całkowicie likwidował przepis o prawie do odpowiedzi na materiał prasowy. Projekt nigdy nie trafił jednak do Sejmu.

Według prezesa Izby Wydawców Prasy Macieja Hoffmana resortowy projekt jest obecnie w trakcie "procedur administracyjnych" w Kancelarii Premiera. Dzięki temu, jak zauważa Hoffman, by zrealizować orzeczenie Trybunału nie trzeba będzie zaczynać pisania projektu od zera.

"Skoro procedura już jest uruchomiona, to nie trzeba jej zaczynać od początku, tylko w tym konkretnym projekcie uwzględnić wszystkie wskazania Trybunału" - powiedział w środę PAP Hoffman.

Przypomniał, że kilkakrotnie były już takie momenty, że nowelizacja Prawa prasowego wydawała się tuż, tuż. "Ale ze względu na to, iż nie wszystkim zainteresowanym zgłaszane propozycje do końca odpowiadały, schowano to do kosza. A teraz, jak jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie da się już tego schować do kosza" - powiedział Hoffman. (PAP)

js/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)