Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci: od niepełnosprawnych intelektualnie uczmy się radości życia

0
Podziel się:

Od osób niepełnosprawnych intelektualnie możemy się uczyć radości życia,
szczerości i braku zawiści - powiedzieli eksperci w czwartek podczas konferencji prasowej w
Warszawie.

bEEbAnUB

Od osób niepełnosprawnych intelektualnie możemy się uczyć radości życia, szczerości i braku zawiści - powiedzieli eksperci w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Okazją do spotkania była premiera książki "Zespół Downa w XXI wieku" wydana przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani".

Dr Barbara Marcinkowska z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej powiedziała, że osoby niepełnosprawne intelektualne wykazują większe umiejętności niż sądziliśmy jeszcze 20 lat temu. Na przykład okazało się, że te, które są upośledzone w umiarkowanym stopniu, potrafią czytać ze zrozumieniem.

bEEbAnUD

"Nie należy jednak od nich oczekiwać zbyt wiele, wprawdzie zdarza się, że wykazują zaskakująco duże umiejętności, ale trzeba pamiętać, że są to jedynie wyjątki" - podkreśliła specjalistka. Dodała, że osoby z zespołem Downa, podobnie jak inni ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, wykazują wiele innych cennych zalet, których możemy się od nich uczyć, ale na ogół mało zwraca się na nie uwagę.

Mówiła o tym prof. dr hab. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Uniwersytetu Warszawskiego, matka głęboko upośledzonego Wojtka. Powiedziała, że nie czyta on i nie pisze, ale zarazem podkreśliła, że wartość człowieka nie powinna być mierzona jedynie sukcesem. Jej zdaniem osoby niepełnosprawne intelektualnie są ludźmi, doskonałymi w swoim sposobie bycia, a ich człowieczeństwo jest pełne, a nie tylko częściowe.

"Oni mogą być szczęśliwi nie wtedy, gdy opuści ich upośledzenie, lecz wtedy, gdy ten niezbywalny sposób bycia człowiekiem stanie się dla społeczeństwa, dla ich rodziców, a w ostatecznym rachunku również dla nich samych, źródłem radości i poczucia bycia na swoim miejscu" - dodała.

Prof. Lidia Klaro-Celej, doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie kształcenia specjalnego, powiedziała, że dzieci z niepełnosprawnością intelektualną wymagają innej edukacji, a tego nie zawsze pojmują zarówno ich rodzice, jak i nauczyciele. Przede wszystkim nie należy oczekiwać cudu, bo nie da się naprawić uszkodzonego mózgu, przynajmniej nie w takim stopniu, jak byśmy tego oczekiwali - dodała.

bEEbAnUJ

"Można jednak tak poprowadzić edukację tych osób, żeby lepsza była jakość ich życia" - podkreśliła prof. Klaro-Celej. Według niej trzeba przede wszystkim pokazywać im świat taki, jaki faktycznie jest. Ale warto również odkryć, jak wspaniali są to ludzie i jak inny jest ich świat - pełen radości i uśmiechu, a zarazem szczery i prostolinijny, całkowicie bez zawiści. "Od nikogo nigdy nie usłyszałam tyle ciepłych słów, co od osób z niepełnosprawnością intelektualną" - dodała.

Na pytanie PAP, jakie wciąż tabu pokutują w polskim społeczeństwie wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną, eksperci powiedzieli, że niewiele wciąż mówi się o potrzebach życia intymnego takich osób.

Dr Izabela Fornalik, edukator seksualny, pisze w książce "Zespół Downa w XXI wieku", że tak jak wszyscy ludzie, także oni snują marzenia o miłości i o związku, czasem również o seksie, a nawet o małżeństwie i rodzicielstwie.

Prof. Klaro-Celej powiedziała, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną wymagają edukacji seksualnej, choćby z tego powodu, żeby wiedziały, jak się w niektórych sytuacjach bronić, bo mogą być ofiarą molestowania seksualnego. "Niestety, niewiedza naszego społeczeństwa na ten temat jest wręcz porażająca" - dodała.

bEEbAnUK

Z kolei prof. Zakrzewska-Manterys zwróciła uwagę na to, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie są ubezwłasnowolnione, ale wiele związanych z tym kwestii pozostaje nieuregulowanych. Na przykład nie mogą zeznawać w sądzie bez obecności biegłego i muszą otrzymać zgodę na zawarcie małżeństwa. Jednocześnie mają prawo samodzielnie podejmować decyzję. Czasem mogą jednak z tego wynikać pewne kłopoty, gdyż takie osoby są ufne i potrafią na przykład za bezcen sprzedać swoje mieszkanie.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

zbw/ agt/ jra/

bEEbAnVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)