Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: przez słabe wykorzystanie kadr tracimy na konkurencyjności

0
Podziel się:

Niewłaściwe wykorzystanie kadr, brak wizji rozwoju kraju, słaba
rozpoznawalność polskich marek i niewłaściwa edukacja - to według ekspertów uczestniczących w
Kongresie Innowacyjnej Gospodarki przyczyny zmniejszania konkurencyjności polskiej gospodarki.

Niewłaściwe wykorzystanie kadr, brak wizji rozwoju kraju, słaba rozpoznawalność polskich marek i niewłaściwa edukacja - to według ekspertów uczestniczących w Kongresie Innowacyjnej Gospodarki przyczyny zmniejszania konkurencyjności polskiej gospodarki.

Jeden z paneli IV Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, który odbywał się w Warszawie, poświęcony był raportowi profesora Jerzego Hausnera "Jak awansować w światowej lidze gospodarczej". Raport ten powstał z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ubiegłym tygodniu odbyła się w Kancelarii Prezydenta prezentacja raportu oraz dyskusja.

Raport pozwala na rozpoczęcie poważnej dyskusji, jakie "motory" w rozwoju Polski powinny być traktowane jako ważne i możliwe do zastosowania w najbliższych latach - podkreślił w środę minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Według wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego obecnie Europa i świat nie może się z uporać z kryzysem gospodarczym, ale także przystosować się do procesów globalizacji. "Powstała powszechna rywalizacja o miejsca pracy, o dostępność do energii i żywności, a w rezultacie - o jakość życia" - mówił wicepremier.

W jego opinii kryzys światowy nie ma tylko charakteru ekonomicznego, ale jest "kryzysem postaw społecznych" - dotyczy nie tylko liderów, ale także wszystkich obywateli. Ludzie chcieliby, żeby żyło się lepiej, ale jednocześnie uważają, że zapewnienie rozwoju jest obowiązkiem państwa, podczas gdy innowacyjność zależy od każdego z nas - zaznaczył wicepremier.

Zdaniem Piechcińskiego Polska przestaje być konkurencyjna. Naszymi atutami przestają być niskie koszty prac, ceny energii czy kwestie podatkowe. Taką przewagą może być jednak kapitał ludzi. W tej rywalizacji Polska nie wypada źle, gdyż wygrywamy w różnych konkursach i olimpiadach związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii.

W opinii Hausnera decydenci powinni zwrócić uwagę na efektywność gospodarki. Jak mówił, Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania, ale tylko dlatego, że koszty produkcji są niskie. W dalszej perspektywie będzie to jednak niewystarczający argument - stwierdził profesor, przedstawiając niektóre tezy ze swojego raportu.

Zwrócił uwagę na możliwość popadnięcia Polski w "pułapkę średniego dochodu". Wyjaśnił, że kraje, które mają wysoko innowacyjną gospodarkę lepiej opłacają pracę, tym samym mogą zatrzymywać u siebie najlepszych fachowców. Natomiast kraje, które mają niskie zaawansowanie technologiczne - takie jak Polska - są skazane na tanią pracę - podkreślił Hausner. Dodał, że wyrwanie się z tej pułapki pozwoli na rozwój, ale jest procesem i wymaga dużego zaangażowania.

"Bez podniesienia opłacania zasobów pracy nie da się przejść do wyższej wartości dodanej" - mówił Hausner. Zaznaczył konieczność przebudowy struktury rynku pracy. Chodzi o podniesie wartości kapitału ludzkiego, czyli stałe doszkalanie pracowników. Obecnie problemem jest wykorzystanie zasobów pracy, stąd duża migracja fachowców.

Hausner zwrócił też uwagę na potrzebę zmiany formuły dialogu społecznego. Jego zdaniem wiele spraw, które są obecnie poruszane w Komisji Trójstronnej, powinno być załatwianych bezpośrednio w przedsiębiorstwach.

"Cel jest ten sam - by innowacyjność była priorytetem w rozmowach, ale idziemy innymi ścieżkami i nie mamy do siebie zaufania" - powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz. Zgodził się z tezą z raportu, że Polska nie stanie się innowacyjna, jeżeli będzie konkurować tylko niskimi kosztami pracy. Dlatego - jak zaznaczył - związki sprzeciwiają się niskim wynagrodzeniom i umowom śmieciowym. Jego zdaniem firmy muszą inwestować w pracowników, jak również w nowe technologie, co podniesie wydajność pracy. (PAP)

awy/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)