Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: regularne badania prostaty to obowiązek mężczyzny

0
Podziel się:

Regularne badania prostaty - najlepiej od 40. r. życia - znacznie
zwiększają szanse na wczesne wykrycie raka tego gruczołu i wyleczenie go. Dlatego mężczyźni powinni
uważać je za swój obowiązek - mówili lekarze w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Regularne badania prostaty - najlepiej od 40. r. życia - znacznie zwiększają szanse na wczesne wykrycie raka tego gruczołu i wyleczenie go. Dlatego mężczyźni powinni uważać je za swój obowiązek - mówili lekarze w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Zainaugurowano na niej ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. "Prostata na lata", dotyczącą raka prostaty, jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn.

W Polsce, w 2008 r. zachorowało na niego ok. 8,300 panów, a blisko 4 tys. zmarło z jego powodu, przypomniał dr Wojciech Rogowski z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Te statystyki plasują go na drugim miejscu (po raku płuca) zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i śmiertelności z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn.

Według dra Rogowskiego, liczba zachorowań na raka prostaty rośnie szybko m.in. ze względu na starzenie się populacji, bo jest to rak dotyczący w głównej mierze panów w podeszłym wieku. W badaniach stwierdza się go u 75-80 proc. 80-latków.

Największym problemem jest rak prostaty u mężczyzn młodszych, przed 60. rokiem życia. U nich nowotwór ma często bardziej agresywny przebieg i stwierdza się duży odsetek nawrotów, przypomniała dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie. Dlatego bardzo ważne jest, by również ci panowie mieli świadomość zagrożenia rakiem gruczołu krokowego i regularnie poddawali się badaniom diagnostycznym.

Im wcześniej rozpoznamy tę chorobę tym lepiej - gdy rak jest ograniczony do prostaty to szanse na wyleczenie są bardzo duże, podkreślił dr Rogowski.

Przypomniał zarazem, że rak ten we wczesnym stadium nie daje charakterystycznych objawów. Później pojawiają się głównie zaburzenia w oddawaniu moczu, jak np. słabszy, wąski strumień moczu, częstsze oddawanie moczu w dzień i w nocy, naglące parcie na mocz, zaleganie moczu w pęcherzu lub nagłe zatrzymanie moczu. Jednak objawy te występują również u panów z łagodnym przerostem prostaty.

Według dra Rogowskiego, aż 70 proc. przypadków raka prostaty można wykryć dzięki prostemu badaniu tego gruczołu per rectum (tj. palcem przez odbytnicę). Panowie po 50. r. życia powinni je wykonywać co roku u urologa. Ale jeśli młodszy mężczyzna ma jakiekolwiek objawy wskazujące na schorzenie prostaty to powinien być zbadany per rectum przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który w razie wątpliwości lub niepokojących zmian skieruje pacjenta do specjalisty.

Niestety, ponieważ jest ono krępujące unikają go zarówno pacjenci, jak i lekarze POZ. "Tymczasem, informacje jakie uzyskujemy w tym badaniu mogą ratować życie" - podkreśliła dr Skoneczna.

Testem, który może pomóc we wczesnym wykryciu raka prostaty jest oznaczanie poziomu tzw. antygenu PSA w surowicy krwi. Jest to białko produkowane przez komórki prostaty, a jego podwyższony poziom stwierdza się też w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.

Więcej informacji na temat raka prostaty można znaleźć na stronie kampanii (www.prostatanalata.pl).(PAP)

(Więcej w Serwisie Naukowym PAP - www.nauka.pap.pl/demo)

jjj/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)