Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: skuteczna ochrona przyrody dzięki unijnej ochronie prawnej

0
Podziel się:

Wiele zagrożonych gatunków zwierząt i roślin udało się uratować
dzięki unijnej ochronie prawnej - podkreślali w piątek uczestnicy konferencji ws. programów Natura
2000 i funduszu Life w Chyrzynie (Lubuskie).

Wiele zagrożonych gatunków zwierząt i roślin udało się uratować dzięki unijnej ochronie prawnej - podkreślali w piątek uczestnicy konferencji ws. programów Natura 2000 i funduszu Life w Chyrzynie (Lubuskie).

Z okazji 20. rocznicy dyrektywy siedliskowej i funduszu Life w siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie odbyła się konferencja na temat programów Natura 2000 i funduszu Life oraz "Piknik z Naturą" w Słońsku.

"Możemy wykazać, że dzięki ochronie prawnej i projektom Life bardzo wiele gatunków rozwija się teraz znacznie pomyślniej" - mówił na konferencji kierownik działu ds. ochrony przyrody w DG Environment Komisji Europejskiej Stefan Leiner.

Dyrektor ds. ochrony przyrody w niemieckim Ministerstwie Środowiska Elsa Nickel chwaliła Polskę za szybkie wdrażanie dyrektywy siedliskowej i tworzenie sieci Natura 2000.

"Po 20 latach ustanawiania sieci Natura 2000 i wdrażania dyrektywy siedliskowej w Niemczech mamy dobre doświadczenia. Nie było jednego projektu infrastrukturalnego, jednej inwestycji infrastrukturalnej, która by się nie powiodła w związku z wprowadzeniem dyrektywy siedliskowej i sieci Natura 2000. Natura 2000 nie stała się instrumentem, który by sabotował, bojkotował rozwój ekonomiczny" - powiedziała Nickel.

Według zastępcy generalnego dyrektora ochrony środowiska Piotra Otawskiego sieć Natura 2000 sprawdza się, gdyż mimo prowadzenia w Polsce wielu inwestycji infrastrukturalnych udaje się zachować zasady ochrony przyrody.

"W pewien sposób doścignęliśmy stare państwa UE w zakresie budowania sieci i całego systemu wokół" - ocenił.

W ramach obchodów jubileuszu odbył się "Piknik z Naturą" w Słońsku - plenerowa impreza o charakterze edukacyjno-rozrywkowym dla dzieci i młodzieży.

Dyrektywa siedliskowa została uchwalona przez państwa UE w 1992 roku. Razem z dyrektywą ptasią tworzy filary sieci Natura 2000, której celem jest zachowanie określonych typów siedlisk i gatunków uważanych za cenne i zagrożone. Finansowym wsparciem dla sieci jest program Life. Dyrektywa siedliskowa reguluje zasady ochrony zwierząt, roślin i siedlisk przyrodniczych oraz procedury ochrony obszarów Natura 2000.

Tereny Natura 2000 są największym systemem obszarów chronionych na świecie i zajmują prawie 20 proc. powierzchni UE. W Polsce sieć zajmuje prawie 20 proc. powierzchni lądowej kraju.

Patronem medialnym konferencji ws. Natura 2000 i funduszu Life oraz "Pikniku z Naturą" w Słońsku była Polska Agencja Prasowa.(PAP)

mmd/ amac/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)