Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: nie ma zagrożenia jądrowego w Japonii

0
Podziel się:

Z danych o sytuacji w elektrowniach jądrowych w Japonii, które uzyskuje
Państwowa Agencja Atomistyki, wynika, że po trzęsieniu ziemi nie ma zagrożenia skażeniem -
poinformował PAP główny specjalista w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR) Krzysztof Dąbrowski.

Z danych o sytuacji w elektrowniach jądrowych w Japonii, które uzyskuje Państwowa Agencja Atomistyki, wynika, że po trzęsieniu ziemi nie ma zagrożenia skażeniem - poinformował PAP główny specjalista w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR) Krzysztof Dąbrowski.

"PAA na bieżąco sprawdza informacje, które są przekazywane przez japoński dozór jądrowy oraz przez władze Japonii. Sprawdzamy również informacje, które są dostępne w serwisie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Z tych informacji wynika, że wszystkie bloki jądrowe, które znajdują się w strefie dotkniętej skutkami tego trzęsienia zostały wyłączone w sposób automatyczny. Nie ma też znamion, żeby wystąpiło tam jakiekolwiek zdarzenie radiologiczne" - powiedział Dąbrowski.

Jak mówił, każda elektrownie jądrowa wyposażona jest w urządzenia wykrywające wstrząsy sejsmiczne i, jeśli wykryją one poważne trzęsienie ziemi, reaktory wyłączają się automatycznie.

Dąbrowski podkreślił ponadto, że doniesienia o lokalnych pożarach na terenie elektrowni również nie powinny budzić niepokoju.

"Elektrownia to obiekt o dużej powierzchni i na jej terenie są instalacje istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego oraz instalacje wspomagające, których ewentualne uszkodzenie, np. w wyniku pożaru, nie oznacza wcale, że wystąpi zagrożenie z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego. Jeśli chodzi o instalacje, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego, to mamy informacje, że w Japonii nie ma w nich w tej chwili żadnego zagrożenia pożarowego"

Dodał, że elektrownie jądrowe na całym świecie są budowane z uwzględnieniem ewentualnych naturalnych zagrożeń, które mogą wystąpić w danym rejonie. Ponieważ Japonia leży na obszarze aktywnym sejsmicznie, tamtejsze elektrownie projektuje się tak, aby obudowa bezpieczeństwa reaktorów wytrzymywała silne trzęsienia ziemi i nie dopuściła do naruszenia konstrukcji bloku jądrowego.

"Obudowa jest tak zaprojektowana, aby wytrzymać wstrząsy do poziomu określonego w raporcie bezpieczeństwa. W 2007 roku było w Japonii trzęsienie ziemi, którego siła była większa niż założenia przyjęte w raportach bezpieczeństwa i pomimo tego obiekt jądrowy znajdujący się w rejonie trzęsienia nie ucierpiał" - podkreślił Dąbrowski.

Odnosząc sie do informacji o wprowadzeniu w Japonii alarmu atomowego, poinformował, że międzynarodowe służby kontrolne cały czas informują, że elektrownie jądrowe w Japonii są zupełnie bezpieczne.

"Wszystkie te obiekty jądrowe, które są w rejonie dotkniętym skutkami trzęsienia ziemi, zostały wyłączone. Informacja o podniesieniu poziomu alarmowego ma najprawdopodobniej związek z potrzebą usprawnienia działań w celu skuteczniejszej pomocy ludziom, dotkniętym zalaniem terenów wodą. To nie ma żadnego związku z obiektami jądrowymi" - powiedział Dąbrowski. (PAP)

ula/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)