Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: Putin będzie dążył do poprawy stosunków z USA

0
Podziel się:

Mimo swych antyamerykańskich wypowiedzi w czasie kampanii wyborczej
prezydent Rosji Władimir Putin będzie dążył do poprawy stosunków z USA - uważa ekspert Centrum
Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Andrew C. Kuchins.

Mimo swych antyamerykańskich wypowiedzi w czasie kampanii wyborczej prezydent Rosji Władimir Putin będzie dążył do poprawy stosunków z USA - uważa ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Andrew C. Kuchins.

"Fala antyamerykańskiej retoryki i złe traktowanie nowego ambasadora USA w Moskwie Michaela McFaula wzbudziły niepokój, że powrót Putina na stanowisko prezydenta zapowiada kłopoty dla stosunków amerykańsko-rosyjskich. Putin jest jednak politykiem pragmatycznym i jako premier popierał zainicjowany przez prezydenta Obamę +reset+ w stosunkach USA z Rosją. Problem polega na tym, że reset osiągnął apogeum ponad rok temu i stosunki między obu państwami są teraz bardziej konfliktowe. Od wielu miesięcy dominują w nich rozbieżności w sprawie Syrii, obrony antyrakietowej i w mniejszym stopniu Iranu" - ocenił Kuchins w oświadczeniu przysłanym PAP.

"Putin pragnie jednak konstruktywnych stosunków z USA i jego spotkanie z Obamą (18 maja w Waszyngtonie - PAP) będzie pierwszą okazją, by ustanowić klimat dla nich i nawiązać osobiste relacje z amerykańskim prezydentem. Nie będzie to moment na jakieś zasadnicze porozumienia, lecz raczej szansa dla obu przywódców, by okazać dobrą wolę i zamiar przyszłej współpracy. Konstruktywne stosunki z Waszyngtonem pomogą Rosji w stworzeniu większej geopolitycznej równowagi w sytuacji, gdy musi ona jednocześnie utrzymywać stosunki z szybko rosnącymi Chinami" - oświadczył ekspert CSIS.

Przewiduje on, że na spotkaniu Putin-Obama 18 maja lub na szczycie NATO w Chicago USA sfinalizują umowę z Rosją o utworzeniu nowej bazy w Uljanowsku do tranzytu sprzętu wojskowego z Afganistanu.

Kuchins uważa, że aby stosunki amerykańsko-rosyjskie się poprawiły, Kongres USA powinien przyznać Rosji trwały status normalnych stosunków handlowych (ang. skrót PNTR), czyli uchylić dyskryminacyjną ustawę Jacksona-Vanika z czasów zimnej wojny. Obawia się jednak, że będzie to trudne wobec zbliżających się wyborów do Kongresu i Białego Domu.

"Dla wielu kongresmanów i senatorów głosowanie nad PNTR będzie szerszym referendum na temat Rosji, w którym odegrają rolę troski o takie sprawy, jak rosyjska polityka zagraniczna, prawa człowieka, demokracja" - napisał Kuchins.

Zdaniem eksperta CSIS, w samej Rosji największym wyzwaniem dla Putina będzie poprawa stanu gospodarki, od czego zależy też, jak rozwiąże problemy polityczne kraju.

Sytuacja makroekonomiczna Rosji jest - jak pisze - "dość dobra", zwłaszcza w porównaniu z krajami zachodniej Europy, na co składa się oczekiwany w tym roku 4-procentowy wzrost PKB, niemal zrównoważony budżet, rezerwy walutowe w wysokości 500 miliardów dolarów, niskie bezrobocie i niska inflacja.

Zwraca jednak uwagę, że same elity polityczne Rosji zdają sobie sprawę, że gospodarka "potrzebuje nowych motorów wzrostu", ponieważ na te, które napędzały ją w dekadzie 1999-2009 - wzrost cen ropy naftowej i dobre warunki na rynkach finansowych - "nie można już liczyć".

"Putin i jego zespół muszą więc powrócić do reform strukturalnych, aby zwiększyć efektywność gospodarki i ukrócić korupcję. Wymaga to bardziej transparentnego, otwartego i zdecentralizowanego systemu ekonomicznego i politycznego, całkiem innego niż ten, który Putin stworzył w pierwszej dekadzie swych rządów" - konkluduje ekspert CSIS.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)