Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: ustawa refundacyjna najważniejszą zmianą od 20 lat

0
Podziel się:

Ustawa refundacyjna jest najważniejszą zmianą w systemie ochrony zdrowia od
20 lat - powiedział PAP Michał Pilkiewicz z IMS Health. Według niego po wejściu w życie nowych
przepisów poziom dopłat pacjentów do leków będzie wyższy niż w 2011 roku.

Ustawa refundacyjna jest najważniejszą zmianą w systemie ochrony zdrowia od 20 lat - powiedział PAP Michał Pilkiewicz z IMS Health. Według niego po wejściu w życie nowych przepisów poziom dopłat pacjentów do leków będzie wyższy niż w 2011 roku.

1 stycznia wchodzi w życie ustawa refundacyjna, która wprowadza m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. upominków dla pacjentów i lekarzy.

Ekspert IMS Health, największej na świecie firmą specjalizującej się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, przypomniał, że ustawa dotyczy koncernów farmaceutycznych, hurtowni, aptekarzy, szpitali, lekarzy oraz pacjentów, jak również samego NFZ.

Pilkiewicz pozytywnie ocenił wprowadzenie stałych ceny i marż. "To, że ceny leków refundowanych we wszystkich aptekach w Polsce będą takie same, jest pożądaną zmianą. Oznacza to jednak z drugiej strony, że nie będzie możliwości obniżania cen. Na przykład w przypadku diabetyków, Ministerstwu Zdrowia w wyniku negocjacji udało się obniżyć ceny niektórych preparatów, ale ze względu na to, że limit dopłat NFZ został ustalony na niższym poziomie, to w konsekwencji pacjenci zapłacą więcej. Firmy farmaceutyczne nie mają już na to wpływu, bo nie mogą w sprzedaży obniżyć ceny leków tak, jak do tej pory" - powiedział.

Zdaniem Pilkiewicza, po wejściu w życie ustawy i nowej listy refundacyjnej, poziom współpłacenia pacjentów zostanie zwiększony. Podkreślił, że potwierdzenie czy limit, który zgodnie z ustawą NFZ ma przeznaczać na refundację (17 proc. rocznego budżetu), nie zostanie w 2012 r. przekroczony będzie możliwe dopiero po analizie końcowej wersji list.

Ekspert zwrócił także uwagę, że ceny leków w Polsce są najniższe w Europie (około 40 proc. mniej niż średnia). "Średnie wydatki na jednego mieszkańca, jeżeli chodzi o leki, wynoszą 114 euro przy ponad 200 euro w UE, czyli o prawie 50 proc. mniej. Z kolei poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane jest najwyższy w Europie" - podkreślił.

Według Pilkiewicza, nowe przepisy mogą doprowadzić do bankructwa niektórych aptek. "Apteki muszą wdrożyć nowy system komputerowy, a w wielu przypadkach wymienić sprzęt, po to, żeby dostosować się do zapisów ustawy refundacyjnej w zakresie raportowania sprzedaży leków. Kolejną sprawą jest dostosowanie aptek do zakazu promocji i reklamy. Zgodnie z nowymi przepisami apteki będą mogły podawać tylko adres i godziny otwarcia. Oznacza to, że właściciele będą musieli wydać pieniądze na usunięcie reklam, informacji o programach lojalnościowych" - powiedział.

"Apteki będą musiały również przecenić zapasy magazynowe i dostosować je do nowych cen i marż. Będą zarabiały o ok. 8 proc. mniej na sprzedaży leków refundowanych. Ustawa zakazuje także przekazywania wszelkich korzyści pomiędzy hurtownią a apteką, w tym rabatów. Apteki nie będą mogły także przekazywać zachęt dla pacjentów" - dodał. To wszystko wpłynie na rentowność wielu aptek. (PAP)

pro/ malk/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)