Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekspert zespołu Laska: obliczenia eksperta Macierewicza dot. katastrofy nieprawidłowe

0
Podziel się

Obliczenia dotyczące przebiegu katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M
pod Smoleńskiem opracowane przez eksperta zespołu Antoniego Macierewicza są nieprawidłowe - ocenia
prof. Grzegorz Kowaleczko w opinii upublicznionej przez rządowy zespół Macieja Laska.

bErjCzJx

Obliczenia dotyczące przebiegu katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem opracowane przez eksperta zespołu Antoniego Macierewicza są nieprawidłowe - ocenia prof. Grzegorz Kowaleczko w opinii upublicznionej przez rządowy zespół Macieja Laska.

Prof. Kowaleczko wytyka błędy w wyliczeniach zawartych w ekspertyzie Glenna Arthura Joergensena. Ekspertyza kwestionowała ustalenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, że odcięcie części skrzydła samolotu przez brzozę doprowadziło do obrócenia samolotu kołami w górę.

Profesor wylicza, że w swoich obliczeniach Joergensen m.in. nie zdefiniował wielu wykorzystywanych parametrów, błędnie określił geometrię skrzydła Tupolewa i popełnił zasadnicze błędy przy wyliczeniu momentów przechylających i odchylających samolot po uderzeniu w brzozę i odcięciu części skrzydła.

bErjCzJz

Prof. Kowaleczko to były pracownik Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, prorektor ds. naukowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i członek Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i jeden z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie mechaniki lotu - podaje działający przy kancelarii premiera i kierowany przez Laska zespół do wyjaśniania opinii publicznej przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Profesor zaznaczył, że swoje uwagi przesłał autorowi ekspertyzy, ale w trakcie ośmiotygodniowej korespondencji nie uzyskał odpowiedzi na żadne ze swoich pytań.

Według Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych uderzenie w dużą brzozę doprowadziło do oderwania ok. sześciu metrów lewego skrzydła wraz z lotką. Po uderzeniu samolot zaczął w sposób niekontrolowany przechylać się w lewo, w efekcie odwracając się kołami do góry. (PAP)

ago/ eaw/

bErjCzKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)