Notowania

obama
30.05.2012 18:57

Ekspert: zmiana obrazu Polski w zachodnich podręcznikach wymaga czasu

- Polska na wiele lat komunizmu niejako zniknęła dla państw zachodnich lub jej obraz był zafałszowany - mówi prof. Andrzej Kamiński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wulfstan/CC)

_ - Polska na wiele lat komunizmu niejako zniknęła dla państw zachodnich lub jej obraz był zafałszowany. Proces jej powrotu do społecznej wiedzy, zwłaszcza w podręcznikach szkolnych, wymaga czasu, ale już się dzieje - _ mówi historyk prof. Andrzej Kamiński.

Prof. Andrzej Kamiński z Georgetown University z grupą historyków z USA i Wielkiej Brytanii od 2006 r. organizuje spotkania mające na celu zrewidowanie treści podręczników uniwersyteckich krajów anglosaskich traktujących o Polsce i Europie Wschodniej. Historyk i jego koledzy z USA oraz Wielkiej Brytanii będą 6 czerwca gośćmi stołecznej konferencji _ Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglosaskich podręcznikach akademickich _.

_ - Pamiętajmy, że w długim czasie od 1945 r. do przemian w naszym kraju Polska dla Zachodu zniknęła. Byliśmy aliantem Anglii i USA, a te dwa mocarstwa współdziałały z ZSRR. Nasze interesy zeszły na drugi plan i dostaliśmy się w sowiecką strefę wpływów. Z drugiej strony w okresie zimnej wojny istniała tzw. nasza Europa Zachodnia, związana z NATO, a po drugiej stronie silny ZSRR. To, co było pomiędzy, stanowiło plamę państw zależnych ZSRR i o nich nie warto było z punktu widzenia Zachodu pisać. Patrząc na podręczniki historii tamtego czasu dotyczące Europy, pisano o Francji, Niemczech, Anglii, trochę o Włoszech czy Hiszpanii. Potem był ZSRR, a Polski w niektórych książkach w ogóle nie było lub była w niesłychanie czarnych kolorach _ - mówił PAP Kamiński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/68/m216900.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;ostro;do;obamy;to;tak;jakby;nie;bylo;hitlera,163,0,1095587.html) *Tusk ostro do Obamy: To tak, jakby nie było Hitlera * - _ Jeśli "polskie obozy śmierci", to z czyich rąk ginęli żołnierze USA? _ - pyta Donald Tusk.

Jego zdaniem teraz, gdy jako kraj _ wróciliśmy do Europy _, zaistniała także możliwość powrotu do świadomości anglosaskiego świata. _ - Ale to nie jest łatwy powrót, ponieważ zmusza ich do przyznania, że zrobili wiele błędów i nie zachowali się po wojnie wobec Polski tak jak powinien sprzymierzeniec. I myślę, że w związku z tym walka o odzyskanie miejsca, jakie mieliśmy w Europie do czasu rozbiorów, kiedy znana była i nasza kultura, i historia, będzie długotrwała i potrzebny jest olbrzymi wysiłek, byśmy znów zaistnieli, zwłaszcza w podręcznikach szkolnych _ - powiedział historyk.

Zaznaczył jednak, że Polska zaczyna odzyskiwać powoli swoje miejsce w uniwersyteckich książkach. - _ Są cztery główne podręczniki, z których korzystają amerykańskie uczelnie i kiedyś w żadnym z nich nie było ani jednego zdjęcia, niczego polskiego. W tej chwili po wizycie w Polsce części autorów pojawił się Zamość - przy okazji opis osiągnięć Jana Zamojskiego i polskiego parlamentaryzmu. Nagle Polska się pojawiła i to jako czynnik w cywilizacji europejskiej ważny. Czyli to się zmienia, ale powoli i zadaniem naszym jest, by studiująca obecnie generacja zachodnia otrzymywała podręczniki, w których jest coraz więcej informacji o nas _ - zaakcentował Kamiński.

Jak wyjaśnił, podręcznik historii Europy najczęściej wykorzystywany na uczelniach amerykańskich napisał prof. John Merriman z Uniwersytetu Yale. - _ Kiedy przyjechał na naszą pierwszą konferencję, po prostu zakochał się w Polsce. Teraz przyjeżdża jako ekspert. Wyszły już trzy wydania jego podręcznika i stale poprawia błędy na temat Polski, którą na początku opisywano jako miejsce, gdzie łapano, palono na stosie, bito Żydów, a Piłsudski był faszystą. Teraz to uległo zmianie. Pojeździł po Polsce, porozmawiał z naszymi specjalistami i dziś mamy ambasadora polskości o wysokiej pozycji w świecie naukowym. W tym roku przywiozłem do Polski grupę młodych naukowców, którzy dali mi już do przejrzenia manuskrypty swoich prac o naszym kraju. To daje ogromne pole do dyskusji _ - podkreślił historyk.

Komentując użycie przez prezydenta USA Baracka Obamy sformułowania _ polski obóz śmierci _ w czasie ceremonii pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności Kamiński przypomniał, że Karski narażał życie, by nie doszło do zagłady Żydów.

_ - Nie udało mu się. A był przecież w obozie zagłady, jednym z tych, o których mówił Obama. Karski musiał to zobaczyć, by stając przed Churchillem i Rooseveltem móc powiedzieć: Widziałem Żydów, którzy prosto z wagonów byli wpychani do komór gazowych. I on to powiedział, jednak, jak wiadomo, nic to nie dało. Karski, który był moim kolegą na Georgetown, mówił zawsze: Jestem Polakiem, katolikiem. To, co zrobiłem, zrobiłem na rozkaz mojego rządu niezależnej Polski w Londynie i komendy AK. On walczył o ocalenie Żydów jako przedstawiciel narodu polskiego. Dlatego te słowa (Obamy - PAP) są straszne. Zdarzyła się okropna historia i to będzie długo oddziaływać, ale może ułatwi nam oczyszczenie do końca tej sprawy _ - podsumował Kamiński.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz