Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów będzie znowelizowana

0
Podziel się

Biała (PAP) - Stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów, która znajduje się w
byłym obozie Auschwitz I, zostanie całkowicie znowelizowana. W niedzielę w Jerozolimie szef
Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński i dyrektor Instytutu Yad Vashem Awner
Szalew podpisali list intencyjny w tej sprawie. Nowa wystawa mogłaby zostać otwarta już w 2012 roku
- poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

bDfBzXzF

Biała (PAP) - Stała ekspozycja poświęcona zagładzie Żydów, która znajduje się w byłym obozie Auschwitz I, zostanie całkowicie znowelizowana. W niedzielę w Jerozolimie szef Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński i dyrektor Instytutu Yad Vashem Awner Szalew podpisali list intencyjny w tej sprawie. Nowa wystawa mogłaby zostać otwarta już w 2012 roku - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

"Yad Vashem ma najdłuższą i najbogatszą historię zarówno całościowej dokumentacji, jak i ukazywania światu znaczenia zagłady europejskich Żydów. Dlatego też jest to właściwy partner dla wykonania tej ekspozycji. W tym samym czasie w Polsce pracujemy nad nową wystawą główną muzeum i dobrze stało się, że prace te będą trwać równolegle. Obie wystawy muszą się bowiem bardzo harmonijnie uzupełniać" - powiedział dyrektor Cywiński.

Wystawa "Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945", która znajduje się w bloku 27, została przygotowana w 1967 roku, ale ze względu na narastającą wówczas antysemicką politykę komunistycznych władz, jej otwarcie dla publiczności było możliwe dopiero w roku 1978. Stało się to w 35. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

bDfBzXzH

W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by to właśnie Instytut Yad Vashem zajął się nowelizacją tej ekspozycji. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął także izraelski parlament. Obie strony zakładają, że nowa wystawa mogłaby zostać otwarta już w 2012 roku.

Muzeum Auschwitz i Yad Vashem współpracują od wielu lat. Głównym elementem współpracy są seminaria dla przewodników, edukatorów i nauczycieli. Dotyczą nie tylko historii zagłady, czy obozów koncentracyjnych, ale także współczesnej kultury obu krajów oraz wzajemnych relacji. Pierwsze seminarium odbyło się w Jerozolimie 1993 roku. Od tamtej pory odbywają się one co roku i obejmują również pracowników innych muzeów martyrologii w Polsce, a także od niedawna księży katolickich. W Polsce natomiast odbywają się seminaria dla uczestników z Izraela. Do tej pory wzięło w nich udział około 500 osób z obu krajów. Współpraca między obiema instytucjami ma również charakter wymiany naukowej oraz archiwalnej.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są wystawy: austriacka, belgijska, francuska, holenderska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945. (PAP)

Szf/ ala/

bDfBzXAi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)