Notowania

wiadomości
12.12.2011 05:23

Ekstradycja Noriegi: b. panamski dyktator przyleciał do Panamy

Samolot z byłym dyktatorem Panamy ekstradowanym z Francji wylądował w niedzielę po południu w Panamie, gdzie 77-letniego Manuela Noriegę czeka więzienie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Samolot z byłym dyktatorem Panamy ekstradowanym z Francji wylądował w niedzielę po południu w Panamie, gdzie 77-letniego Manuela Noriegę czeka więzienie. *

W Panamie, którą rządził w latach 1983-1989, Noriega został skazany za powiązania ze zniknięciami i zabójstwami opozycjonistów w latach 1968-1989 na łącznie ponad 60 lat więzienia.

Po wylądowaniu po północy czasu polskiego na międzynarodowym lotnisku w Panamie, byłego generała odtransportowano śmigłowcem do więzienia El Renacer w dżungli nad brzegiem Kanału Panamskiego, 40 km na północny zachód od stolicy.

Według dziennikarzy obecnych na pokładzie samolotu, cytowanych przez panamską telewizję, Noriega, "bez wątpienia pod wrażeniem" powrotu do kraju, ma być zbadany przez lekarzy. Były dyktator ma problemy zdrowotne związane z incydentem sercowo-naczyniowym.

W El Renacer będzie osadzony w normalnej celi, "bez fanaberii", jak podały władze. Eduardo Lopez Arguelles, szef biura praw człowieka, który przeprowadził kontrolę celi przed przybyciem Noriegi, powiedział, że "jest tam łóżko, mały stolik, nic luksusowego".

Od lat 70. XX wieku Noriega był dowódcą panamskich sił zbrojnych. Na czele państwa stanął w wyniku zamachu stanu w 1981 roku. Współpracował z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, a jednocześnie prowadził handel z latynoamerykańskimi baronami narkotykowymi. Został obalony w wyniku amerykańskiej interwencji zbrojnej w 1989 roku.

Noriega ponad 20 ostatnich lat spędził za kratkami: najpierw w USA, a potem we Francji. Deportowany z USA do Francji w kwietniu 2010 roku, został wkrótce potem skazany przez sąd w Paryżu na 7 lat więzienia za pranie pieniędzy karteli narkotykowych we francuskich bankach. (PAP)

klm/

10382352 10382300 10382310 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz