Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elbląg: Muzeum opublikuje wyniki wykopalisk w legendarnym Truso

0
Podziel się:

Trzytomową publikację o wynikach badań archeologicznych legendarnej osady
Truso, założonej przez Wikingów w VIII wieku w pobliżu obecnego Janowa Pomorskiego - przygotowuje
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Trzytomową publikację o wynikach badań archeologicznych legendarnej osady Truso, założonej przez Wikingów w VIII wieku w pobliżu obecnego Janowa Pomorskiego - przygotowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Jak poinformował Tomasz Gliniecki z elbląskiego muzeum będzie to pierwsza publikacja w pełni prezentująca materiały źródłowe, związane z wikińskim emporium Truso. "Są to materiały niezwykle ważne dla poznania historii osadnictwa, nie tylko na Żuławach Wiślanych, ale i w całej strefie południowych wybrzeży Bałtyku" - ocenił.

Wydawnictwo powstaje dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trzech tomach zostaną zgromadzone opisy i analizy badań archeologicznych wielokulturowej osady w Janowie Pomorskim, prowadzonych w latach 2007-2008 w związku z budową drogi ekspresowej S-7.

Kierownikiem wykopalisk był dr Marek Jagodziński z muzeum w Elblągu, który w latach 80. odkrył lokalizację legendarnego portu i osady Truso. Najnowsze wykopaliska potwierdziły istnienie w tym miejscu osadnictwa od okresu paleolitu do nowożytności. Pozwoliły na otworzenie dziejów Żuław i życia codziennego mieszkających tu Gotów, Wikingów i plemion pruskich.

W ocenie archeologów Truso jest obecnie najlepiej przebadanym dawnym ośrodkiem handlowym nad Bałtykiem. Odtworzono strukturę emporium z podziałem na obszary pełniące różne funkcje społeczne i udokumentowano chronologiczny rozwój osady.

Podczas badań zgromadzono niezwykle cenne materiały źródłowe. Przeprowadzone specjalistyczne analizy geologiczne, petrograficzne, numizmatyczne, radiowęglowe i archeozoologiczne.

Podczas wykopalisk - prowadzonych na obszarze 4 ha - znaleziono wiele fragmentów ceramiki, ozdoby ze złota i srebra, liczne paciorki, starożytne i średniowieczne monety oraz elementy uzbrojenia, w tym unikatowy sztylet z brązu. Ciekawostką ichtiologiczną jest odkrycie największej na świecie kolekcji szczątków śledzi.

Istniejące od VIII do XI wieku Truso było jednym z największych ośrodków handlowo-rzemieślniczych nad Bałtykiem. Położony u ujścia Wisły do Zalewu Wiślanego port został opisany przez anglosaskiego żeglarza Wulfstana ok. 890 roku.(PAP)

mbo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)