Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elbląg: Proces ws. korupcji w piłce nożnej przeniesiony do Poznania

0
Podziel się:

Sąd w w Nowym Mieście Lubawskim (woj. warmińsko-mazurskie) nie zajmie się
sprawą korupcji w trzeciej lidze piłkarskiej. Ze względu na miejsce zamieszkania 22 oskarżonych
proces będzie przeniesiony do Poznania - zdecydował Sąd Okręgowy w Elblągu.

Sąd w w Nowym Mieście Lubawskim (woj. warmińsko-mazurskie) nie zajmie się sprawą korupcji w trzeciej lidze piłkarskiej. Ze względu na miejsce zamieszkania 22 oskarżonych proces będzie przeniesiony do Poznania - zdecydował Sąd Okręgowy w Elblągu.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka elbląskiego sądu sędzia Dorota Zientara, taka decyzja podyktowana jest tzw. ekonomiką procesową. Tylko jeden z 22 oskarżonych mieszka bowiem w Nowym Mieście Lubawskim, natomiast pięciu innych w okolicach podległych Sądowi Rejonowemu Poznań-Grunwald i Poznań-Jeżyce. W ocenie elbląskiego sądu także pozostałym oskarżonym - mieszkającym głównie w zachodniej Polsce - ze względu na lepsze połączenia komunikacyjne łatwiej będzie dojeżdżać do Poznania.

Akt oskarżenie w tej sprawie skierowała pod koniec października do sądu w Nowym Mieście Lubawskim wrocławska prokuratura apelacyjna. Wśród oskarżonych jest prezydent Bytomia Damian Bartyla. Postawiony mu zarzut dotyczy 1,5 tys. zł łapówki, jaką osiem lat temu - jako prezes trzecioligowego wówczas klubu Polonia Bytom - miał wręczyć sędziemu piłkarskiemu. Polonia wygrała wówczas trzy do zera z Polarem Wrocław.

Zgodnie z prawem, dopiero skazanie prawomocnym wyrokiem mogłoby być podstawą do wygaszenia jego mandatu przez radnych. Od takiej ewentualnej decyzji prezydentowi przysługiwałoby odwołanie do sądu administracyjnego.

Jak informowała wrocławska prokuratura, 12 spośród 22 oskarżonych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. W tej grupie nie ma jednak b. prezesa Polonii Bytom.

Według prokuratury zebrany w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na sprawstwo oskarżonych. Grozi im do pięciu lat więzienia. Korzyści majątkowe miały być przekazywane sędziom piłkarskim i obserwatorom PZPN. Śledztwo było czasochłonne, ponieważ prokuratorzy analizowali m.in. billingi oskarżonych oraz przelewy pieniężne.

Łapówki były wręczane za nieuczciwe zachowania, mogące mieć wpływ na wyniki meczów Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie, Polonii Bytom, Promienia Żary, Radomiaka Radom, Ceramiki Paradyż, Unii Janikowo, Zagłębia Sosnowiec, Stali Rzeszów, Motoru Lublin, Kmity Zabierzów, Wiernej Małogoszcz, Heko Czermno, Chemika Bydgoszcz, Mieszko Gniezno, Kotwicy Kołobrzeg i Swornicy Czarnowąsy.

Dotychczas w wątku afery piłkarskiej dotyczącym korupcji w trzeciej lidze do sądów trafiły już 24 akty oskarżenia, obejmujące łącznie 196 osób. (PAP)

mbo/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)