Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa z korzyścią dla gospodarki

0
Podziel się:

Wyższy poziom wzrostu produktu Krajowego Brutto to główny efekt gospodarczy
powstania elektrowni atomowej - wynika z raportu, przygotowanego przez profesora Mirosława
Gronickiego.

Wyższy poziom wzrostu produktu Krajowego Brutto to główny efekt gospodarczy powstania elektrowni atomowej - wynika z raportu, przygotowanego przez profesora Mirosława Gronickiego.

Raport ma być przedstawiony dziś podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Mirosław Gronicki, analizując wpływ budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej na procesy makroekonomiczne ocenił go jako pozytywny zarówno dla polskiej gospodarki jak i systemu finansowego. Z raportu wynika, że inwestycja ta "przyspieszy wzrost gospodarczy i zmniejszy różnice w rozwoju gospodarczym miedzy Polską a najbardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej.

Wg. Raportu prof. Gronickiego, w 2035 roku PKB może być o 2,28 proc - 3,57 proc. wyższy niż w sytuacji, gdyby elektrownia nie powstała.

"Pozytywny wpływ inwestycji będzie systematycznie rósł do 2035 roku, a efekty będą widoczne już po uruchomieniu elektrowni" - zaznaczył b. szef resortu finansów.

Jak powiedział PAP Mirosław Gronicki, budowa elektrowni atomowej dodatnio wpłynie na gospodarkę kraju, pozwoli dodatkowo zwiększyć wzrost gospodarczy i przybliży Polskę do państw Europy Zachodniej, gdy chodzi o przyrost PKB.

Jego zdaniem, da też dodatkowy impuls cywilizacyjny, ale przy założeniu, ze nie będzie to projekt oderwany od projekcji rynku.

Natomiast prezes spółki PGE EJ 1 Aleksander Grad uważa, ze raport pokazuje wymierne efekty dla gospodarki wynikające z budowy elektrowni i jest jednym z argumentów za jej realizacją.

"Zanim podejmiemy kolejne kluczowe dla tego projektu decyzje jak wybór inżyniera kontraktu, czekamy na przyjęcie przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej" - powiedział PAP Grad. "Z nadzieją przyjęliśmy deklaracje pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o tym, ze Program zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Program zawiera harmonogram działań i ich wykonanie w zaplanowanych terminach jest ciągle realne, ale wymaga tak dyscypliny po stronie inwestora jak i odpowiednich działań rządu" - dodał.

Z harmonogramu wynika, że podłączenie do sieci pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej będzie możliwe pod koniec 2024 r. Jej planowana moc, to około 3000 MW.

ała/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)