Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Emir Kaukazu" rezygnuje, bo jest zmęczony

0
Podziel się

Przywódca czeczeńskich separatystów Doku Umarow oddaje stery walki.

"Emir Kaukazu" rezygnuje, bo jest zmęczony
(PAP/EPA)
bEhqnTSd

Przywódca czeczeńskich separatystów Doku Umarow, który przed kilku laty ogłosił się _ emirem Kaukazu _, oznajmił, że rezygnuje z tej funkcji na rzecz swojego następcy.

Oświadczenie takie zamieszczono w internetowym serwisie wideo YouTube. Agencje zastrzegają, że nie było możliwości potwierdzenia autentyczności nagrania.

W nagraniu wideo - jak pisze AFP - Umarow oświadczył, że _ jest już zmęczony kierowaniem walką z Rosją . - Zdecydowaliśmy jednomyślnie, że opuszczę dziś moje stanowisko _ - powiedział wyznaczając na swego następcę na stanowisku _ emira Kaukazu _ Asłambeka Wadałowa, który - jak sądzi Umarow - _ jako młodszy _ będzie _ energiczniejszym _ liderem.

bEhqnTSf

46-letni Doku Umarow oświadczył jednocześnie, że nie zamierza rezygnować z dżihadu (świętej wojny) i będzie pomagać nowemu kierownictwu w walce z władzami rosyjskimi.

_ - Nie mam nic do dodania _ - oświadczył siedzący obok Umarowa nowy _ emir _, Asłambek Wadałow - weteran tzw. pierwszej wojny czeczeńskiej z Rosją w latach 1994-1996. Walczył też z rosyjskimi wojskami w drugiej wojnie rozpoczętej w roku 1999.

Zobacz jak Umarow wyznacza swego następcę (ImamTV, ros.):

Doku Umarow stanął na czele separatystów w 2006 roku. W 2007 roku ogłosił się _ emirem Kaukazkiego Emiratu _, by podkreślić, że toczy walkę nie tylko o niepodległość Czeczenii, ale całego Kaukazu. Zapowiadał utworzenie niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie, z prawem opartym na szarijacie.

Umarow przyznał się do zorganizowania kilku ostatnich zamachów w Rosji, w tym w moskiewskim metrze, gdzie w marcu zginęło 40 osób.

bEhqnTSl
bEhqnTSG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)