Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Encana: polski rynek priorytetem w zakresie poszukiwań gazu łupkowego

0
Podziel się

Polski rynek jest dla nas priorytetem w zakresie poszukiwań gazu łupkowego -
powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Victor Boraks z zarządu Encana
Polska, spółki-córki należącej do kanadyjskiej firmy poszukiwawczej Encana.

bEgonEjV

Polski rynek jest dla nas priorytetem w zakresie poszukiwań gazu łupkowego - powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Victor Boraks z zarządu Encana Polska, spółki-córki należącej do kanadyjskiej firmy poszukiwawczej Encana.

Jak zaznaczył, że Encana jest drugim, co do wielkości producentem gazu łupkowego w Ameryce Północnej. "Obserwujemy polski rynek i jeszcze w tym roku powinniśmy ogłosić nasze plany" - powiedział Boraks. Podkreślił, że wejście Encany na polskim rynku może odbyć się poprzez partnerstwo z firmą posiadającą już koncesje na poszukiwania gazu w Polsce.

Encana jest jednym z największych producentów gazu w Ameryce Północnej. Jej siedziba główna mieści się w Calgary w Kanadzie.

bEgonEjX

W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja -powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

bEgonEkd

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mki/

bEgonEky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)