Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Enea w najbliższych dniach podpisze umowę na budowę bloku w Kozienicach

0
Podziel się:

Enea w najbliższych dniach podpisze umowę na budowę bloku w Kozienicach -
poinformował prezes Maciej Owczarek.

Enea w najbliższych dniach podpisze umowę na budowę bloku w Kozienicach - poinformował prezes Maciej Owczarek.

"Trwają ostatnie rozmowy z konsorcjum. W najbliższych dniach ta umowa zostanie podpisana" - powiedział Owczarek na czwartkowej konferencji.

Wiceprezes Enei Hubert Rozpędek poinformował dziennikarzy, że podpisanie umowy jest uzależnione od pozyskania gwarancji bankowych przez konsorcjum Hitachi i Polimex-Mostostal. "Mało prawdopodobny wydaje się scenariusz, że tych gwarancji nie uda się konsorcjum uzyskać" - ocenił.

Po podpisaniu umowy Enea może wypłacić zaliczkę w wysokości ok. 10 proc. wartości brutto umowy. Spółka poinformowała w czwartkowym raporcie półrocznym, że na budowę bloku w Kozienicach zamierza wydać w tym roku 643,3 mln zł.

Pod koniec maja konsorcjum Polimex-Mostostal i Hitachi wygrało przetarg na budowę bloku węglowego na parametry nadkrytyczne o mocy do 1.000 MW w należącej do Enei Elektrowni Kozienice, oferując ok. 6,28 mld zł brutto. Enea podała, że zwycięskie konsorcjum uzyskało 97,716 punktów w postępowaniu przetargowym, natomiast chińskie konsorcjum China National Electric Engineering wraz z China Overseas Engineering Group 92,063 pkt.

Konsorcjum CNEEC-COVEC odwołało się od decyzji, ale Krajowa Izba Odwoławcza odwołanie oddaliła. Konsorcjum złożyło do sądu okręgowego skargę na wyrok KIO. Złożenie skargi do sądu nie wyklucza jednak możliwości podpisania przez zamawiającego umowy z wybranym wykonawcą.

Enea informowała wcześniej, że po podpisaniu umowy na budowę bloku węglowego w Elektrowni Kozienice, spółka przyspieszy prace nad projektem budowy bloku gazowego wspólnie z PGNiG.

"Nadal analizujemy ten wspólny projekt z PGNiG. Nie wybraliśmy jeszcze lokalizacji. Są sygnały, że węgiel wraca do łask, a gaz niekoniecznie. Z naszej perspektywy dywersyfikacja jest jednak pożądana. Blok gazowy wkomponowywałby się w naszą strategię" - powiedział Rozpędek.(PAP)

pel/ ana/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)