Notowania

życiński
23.05.2011 13:05

Episkopat broni pamięci abp. Życińskiego

Atak na śp. arcybiskupa Józefa Życińskiegi na KUL, noszącym imię Jana Pawła II jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy - głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

*Atak na śp. arcybiskupa Józefa Życińskiegi na KUL, noszącym imię Jana Pawła II jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy - głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. *

Hierarchowie odnieśli sie do wypowiedzi reżysera Grzegorza Brauna z dnia 11 kwietnia, który określił arcybiskupa jako _ kłamcę _ i _ łajdaka _.

_ Z wielkim bólem przyjęliśmy bezprzykładny atak na pamięć i osobę śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego, jaki miał miejsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W sposobie oceny postawy kościelnej i społecznej zmarłego pasterza zostały nie tylko podeptane normy chrześcijańskiej miłości, ale i ludzkiej uczciwości oraz obowiązującego każdego człowieka szacunku wobec tych, którzy odeszli _ - napisali biskupi.

Zdaniem Episkopatu, _ posunięto się do oszczerstwa, które obciąża przede wszystkim sumienie mówiącego, ale także tych, którzy zgadzają się na tego typu wypowiedzi, a nawet je nagłaśniają _.

W tym kontekście hierarchowie zwracają uwagę _ na moralną odpowiedzialność środków społecznego przekazu, zwłaszcza tych, które uważają się za katolickie _.

W ocenie Episkopatu, wolno dyskutować z poglądami bliźnich i nie zgadzać się z nimi, także z poglądami tych, którzy odeszli, ale to, co się stało na Uniwersytecie noszącym imię Jana Pawła II, _ jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy _.

Biskupi wyrazili jednocześnie solidarność _ ze zdecydowanymi słowami potępienia, jakie padły z ust biskupa administratora Archidiecezji Lubelskiej oraz rektora KUL i z działaniami podjętymi w stosunku do współwinnych _.

Na zakończenie oświadczenia hierarchowie jeszcze raz zwrócili się z apelem do wszystkich _ o odpowiedzialność za słowo, które powinno argumentować, przekonywać, ale nigdy nie może ranić i niszczyć _.

Braun gościł na KUL jako reżyser filmu _ Eugenika - w imię postępu _. Przy okazji pokazu swego filmu publicznie wypowiedział się o nieżyjącym już arcybiskupie: _ Józef Życiński, jako uczestnik życia publicznego w Polsce, był kłamcą i łajdakiem. Łajdactwem nazywam przyczynianie się do szerzenia zamętu wśród bliźnich i rodaków. Zamętu w sprawach kluczowych w płaszczyźnie politycznej, społecznej w tym świeckim wymiarze dziejów. Łajdactwem było perfidne oszukiwanie opinii publicznej w sprawach lustracyjnych _. Sprawę kilka dni po spotkaniu opisała _ Gazeta Wyborcza _.

16 maja rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk przeprosił za zachowanie Brauna. Zawiesił na rok działalność studenckiego koła historyków, które było współorganizatorem spotkania z Braunem, odwołał zarząd koła oraz zdymisjonował jego kuratora dr. Zbigniewa Piłata. Odprawiono także mszę św. _ w duchu zadośćuczynienia, za obrazę osoby zmarłego arcybiskupa _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t131540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;w;zalobie;po;arcybiskupie;zycinskim,166,0,769702.html) Kościół w żałobie po arcybiskupie Życińskim Hierarcha zmarł nagle w Rzymie. Był filozofem, teologiem i publicystą, miał 62 lata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t131503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arcybiskup;zycinski;zmarl;nagle;w;rzymie,131,0,769667.html) Arcybiskup Życiński zmarł nagle w Rzymie Powodem śmierci był wylew krwi do mózgu - podała Konferencja Episkopatu Polski.
Tagi: życiński, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz