Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ernst&Young: Polska 27. wśród najbardziej zglobalizowanych gospodarek

0
Podziel się:

Polska zajęła 27. miejsce w rankingu najbardziej zglobalizowanych
gospodarek na świecie, wyprzedzając m.in.: Włochy, Koreę Południową oraz Japonię - wynika z
opublikowanego w czwartek raportu firmy doradczej Ernst&Young. Pierwsze miejsce zajął Hongkong.

Polska zajęła 27. miejsce w rankingu najbardziej zglobalizowanych gospodarek na świecie, wyprzedzając m.in.: Włochy, Koreę Południową oraz Japonię - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy doradczej Ernst&Young. Pierwsze miejsce zajął Hongkong.

W rankingu uszeregowano 60 największych pod względem PKB gospodarek świata, uwzględniając wskazania opracowanego przez Ernst&Young Indeksu Globalizacji. Mierzy on powiązania tych gospodarek z innymi państwami, biorąc pod uwagę takie kryteria jak otwartość na handel, przepływ kapitału, mobilność siły roboczej, wymianę technologii i wiedzy oraz integrację kulturową. Badanie przygotowano na podstawie rozmów z 750 menedżerami globalnych firm.

Ernst&Young powołując się na wnioski z raportu poinformował, że globalizacja na świecie nadal postępuje, mimo niskiego tempa wzrostu PKB odnotowanego w 2012 roku i niepewnych perspektyw ekonomicznych.

Pierwsze pięć miejsc w rankingu zajęły: Hongkong, Singapur, Irlandia, Belgia i Szwajcaria. Pięć ostatnich miejsc przypadło zaś Iranowi, Algierii, Wenezueli, Indonezji i Kazachstanowi. Polska zajęła 27. lokatę, plasując się mniej więcej w połowie stawki.

"Zmienny charakter biznesu, rozwój technologii oraz możliwości inwestycyjne na rynkach szybkiego wzrostu będą sprzyjać globalizacji. Wyzwaniem dla Polski jako kraju przyjaznego dla biznesu będzie podnoszenie konkurencyjności inwestycyjnej na tle innych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor w dziale ulg i dotacji inwestycyjnych Ernst&Young Paweł Tynel.

Jego zdaniem do zwiększenia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski przyczyniłoby się na przykład bezterminowe funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych. "Natomiast poszerzanie kierunków ekspansji i struktury eksportu pozwoli nam na jeszcze większe umocnienie pozycji Polski na rynkach międzynarodowych. Raport pokazuje, że właśnie w kategorii otwartości na handel wypadamy najlepiej. Najsłabiej zostaliśmy ocenieni w kwestii technologii i wiedzy. Małe inwestycje w badania i rozwój i związany z tym niski poziom wymiany handlowej pokazuje kierunek, w którym polska gospodarka i przedsiębiorstwa powinny się rozwijać" - dodał.

To czwarta edycja raportu - pierwsza była w roku 2009. W poprzedniej edycji rankingu Polska również zajmowała 27. miejsce, a dwa lata temu - 25. (PAP)

her/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)