Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Estonia: Premier tłumaczy decyzję w sprawie pomnika, przyznaje, że czegoś nie docenił

0
Podziel się:

Premier Estonii Andrus Ansip powiedział w
środę, że podejmując decyzję o przeniesieniu pomnika Brązowego
Żołnierza rząd chciał zapobiec popadaniu kraju w zależność od
Rosji.

Premier Estonii Andrus Ansip powiedział w środę, że podejmując decyzję o przeniesieniu pomnika Brązowego Żołnierza rząd chciał zapobiec popadaniu kraju w zależność od Rosji.

Tłumacząc decyzję w artykule zamieszczonym w dzienniku "Postimees" premier Ansip przyznał jednocześnie, że nie docenił znaczenia tego pomnika dla Rosjan.

"Pragnęliśmy powstrzymać stopniowe popadanie (Estonii) pod kontrolę Rosji, jak to przewidywał plan sowietyzacji, którego jednym z narzędzi był Brązowy Żołnierz" - napisał premier Estonii.

"Nawet jeśli dla wielu Rosjan w Estonii Brązowy Żołnierz jest rzeczywiście symbolem pamięci o żołnierzach, którzy zginęli w walce, to nie można jednocześnie zaprzeczać, że ten właśnie pomnik w (...) centrum Tallina przekształcono w narzędzie podsycania wrogości wobec państwa estońskiego" - napisał premier, który był jednym z inicjatorów przeniesienia pomnika żołnierzy radzieckich z centrum Tallina na miejscowy cmentarz wojskowy.

Ansip przyznał, że nie docenił znaczenia pomnika dla rosyjskojęzycznej ludności.

"Przed pięcioma laty tylko niewielka część interesowała się Brązowym Żołnierzem. W ciągu paru lat pomnik ten, wg Rosjan, stał się najważniejszą częścią ich tożsamości narodowej. To, moim zdaniem, przesada" - napisał Ansip.

Oświadczył, że był zaszokowany zamieszkami ulicznymi. Zapewnił, że mimo strat moralnych i materialnych wywołanych przez zamieszki, coraz bardziej jest przekonany, że usunięcie statui Brązowego Żołnierza było jedynym sposobem zachowania godności państwa estońskiego, a w odleglejszej perspektywie - samego państwa.

Zdaniem premiera Ansipa, Rosja nie traktowała poważnie Estonii do 26 kwietnia (data przeniesienia pomnika).

Ansip powiedział, że Estonia nie chce sporu z Rosją, pragnie z nią dobrosąsiedzkich stosunków, lecz ich warunkiem wstępnym musi być zaakceptowanie przez Moskwę suwerenności Estonii i innych krajów sąsiedzkich. (PAP)

mmp/ ro/ Int. 1969

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)