Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
24.10.2011 17:27

ETA kończy walkę, ale nie składa broni

Walcząca o niepodległość Kraju Basków organizacja separatystyczna ETA ostrzegła w swoich dokumentach wewnętrznych, że nie rozwiąże się, ani nie przeprosi ofiar terroryzmu - poinformował hiszpański dziennik ABC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RichieC/CC/Flickr)

Walcząca o niepodległość Kraju Basków organizacja separatystyczna ETA ostrzegła w swoich dokumentach wewnętrznych, że _ nie rozwiąże się, ani nie przeprosi ofiar terroryzmu _ - poinformował hiszpański dziennik _ ABC _.

ETA ogłosiła w ubiegły czwartek definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej. W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób. Według informacji hiszpańskich sił bezpieczeństwa, ETA ostrzegła, że _ nie zniknie, ale będzie istniała nadal jako organizacja polityczna wewnątrz lewicy baskijskiej, aż do zaistnienia nowej sytuacji _, odnosząc się do hipotetycznego utworzenia niezależnego państwa baskijskiego.

Zgodnie z dokumentami sił bezpieczeństwa, ETA nie tylko nie przeprosi za swoje działania, ale _ zwróci się do państwa o uznanie ofiar ETA z winy państwa hiszpańskiego, a także o przyznanie się, że stosowało wobec nich brutalne metody, jak tortury i więzienie _ w różnych częściach kraju, z dala od rodzin w Kraju Basków.

Według ekspertów do spraw walki z terroryzmem, ETA będzie nadal funkcjonowała jako _ żandarm strategii politycznej Bildu i Amaiur _. Bildu jest nową nacjonalistyczna koalicją, dążącą do samostanowienia Kraju Basków, formalnie odcinającą się od ETA, ale nie potępiającą jej. Bildu posiada obecnie w Kraju Basków więcej radnych miejskich niż jakakolwiek inna partia.

W wyznaczonych na 20 listopada wyborach do parlamentu Hiszpanii Bildu w Kraju Basków i nacjonaliści z Nawarry zamierzają wystawić swoich kandydatów w ramach nowej koalicji pod nazwą _ Amaiur _. Jej pierwszym celem jest utworzenie grupy parlamentarnej w hiszpańskim Kongresie Deputowanych, aby mówić _ własnym głosem _ podczas debat parlamentarnych, na równi z największymi partiami Hiszpanii. Oprócz wyborów parlamentarnych, celem Amaiur są następne autonomiczne wybory w Kraju Basków, przewidziane na 2013 rok, i otwarcie drogi dla nacjonalistycznego lokalnego premiera (lehendakari).

O działalności ETA czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t97906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wykryli;bombowy;magazyn;eta,8,0,812808.html) Wykryli bombowy magazyn ETA Hiszpańska Gwardia Cywilna podczas operacji w rejonie Nawarry wykryła 1,6 ton składników do materiałów wybuchowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/madryt;odrzuca;propozycje;rozmow;z;eta,225,0,945377.html) Terroryści chcą zgody, rząd mówi "nigdy" Jest odpowiedź na oświadczenie baskijskich separatystów, o zakończeniu walki zbrojnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t110881.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/baskijska;eta;zawiesza;walke;zbrojna,78,0,943182.html) Hiszpania nie musi się już ich obawiać ETA walczy o niepodległość Baskonii, regionu położonego na pograniczu Hiszpanii i Francji. W 2001 roku ETA została umieszczona na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz