Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Etiopia: Szczyt Unii Afrykańskiej zdominowany przez sytuację w Mali

0
Podziel się:

Afrykańscy przywódcy spotkali się w niedzielę w stolicy
Etiopii Addis Abebie na szczycie państw Unii Afrykańskiej. Rozmowy zdominowała sytuacja w Mali -
gdzie trwa interwencja francuska przeciwko islamistom - oraz spór między dwoma Sudanami.

Afrykańscy przywódcy spotkali się w niedzielę w stolicy Etiopii Addis Abebie na szczycie państw Unii Afrykańskiej. Rozmowy zdominowała sytuacja w Mali - gdzie trwa interwencja francuska przeciwko islamistom - oraz spór między dwoma Sudanami.

W dwudniowym, 20. szczycie UA uczestniczy sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. "Jesteśmy zdecydowani zrobić, co się da, aby pomóc ludowi Mali w czasie potrzeby - oświadczył. - Jest to moralnym imperatywem dla wszystkich w społeczności międzynarodowej". Dodał, że przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ rekomendacje w sprawie wsparcia logistycznego dla malijskich sił zbrojnych.

Zebrani przywódcy wyrazili nadzieję na szybkie skierowanie wojsk afrykańskich do Mali, gdzie siły francuskie pomagają malijskiemu wojsku w ofensywie przeciwko dżihadystom powiązanym z Al-Kaidą, którzy ponad 9 miesięcy temu opanowali północ kraju.

Ustępujący ze stanowiska przewodniczącego UA prezydent Beninu Yayi Boni powiedział, że "Francja, w sytuacji niezwykłej opieszałości przywódców afrykańskich, a nawet społeczności międzynarodowej podjęła inicjatywę, by zrobić to, co powinniśmy byli zrobić".

Przewodniczącym UA został etiopski premier Hailemariam Desalegn.

Sytuacja w Mali będzie jeszcze we wtorek w stolicy Etiopii tematem konferencji międzynarodowych darczyńców.

Przywódcy na szczycie UA powinni również zająć się trudnymi negocjacjami w sprawie Sudanu i innymi konfliktami i strefami napięć na kontynencie, a zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga (DRK), Gwinei-Bissau czy Republice Środkowoafrykańskiej.

W Addis Abebie w poniedziałek ma się odbyć miniszczyt poświęcony Demokratycznej Republice Konga, w którym wezmą udział przede wszystkim prezydenci DRK, Rwandy i Ugandy oraz Ban Ki Mun.

Prezydenci Sudanu i Sudanu Południowego, Omar el-Baszir i Salva Kiir, spotkali się w piątek i ponownie w niedzielę w obecności szefów innych państw, próbując znaleźć rozwiązanie dla dzielących ich różnic, które zatruwają wzajemne stosunki w półtora roku od uzyskania niepodległości przez południe i źle wpływają na i tak już trudną sytuację humanitarną w pobliżu wspólnej granicy, gdzie żyje ponad 100 tys. ludzi.

Ban wezwał oba Sudany do podjęcia rozmów bezpośrednich, choć przedstawiciele UA nie spodziewają się po nich zbyt wiele. Kiir i Baszir w tym miesiącu zgodzili się na "bezwarunkową i szybką implementację" porozumień zawartych we wrześniu. Jednak następne spotkanie zespołów negocjacyjnych, które miały ustalić terminy wprowadzenia postanowień w życie, nie doprowadziło do zgody. (PAP)

klm/ mc/

13086125 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)